Tydzień Projektów 2023

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W dniach 20 - 25 marca 2023 w naszej szkole odbył się Tydzień Projektów.

Artykuły

Przejdź do - Tradycje wielkanocne

Tradycje wielkanocne

31 marca 2023

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, wiele nadal jest kultywowanych. Wszyscy kojarzymy lany poniedziałek czy Niedzielę Palmową. Na przestrzeni dziejów powstały jednak takie zwyczaje wielkanocne, o których pewnie nawet nie dane Nam było słyszeć, gdyż były domeną danego regionu. Niektóre z nich w dalszym ciągu są kultywowane? Czym są zatem pucheroki albo przywołówki? Na czym polegają Siuda Baba oraz kurek dyngusowy? I kiedy podczas Wielkanocy obchodzimy rękawkę?

Czytaj więcej o: Tradycje wielkanocne
Przejdź do - Matematyka igłą wyszywana

Matematyka igłą wyszywana

31 marca 2023

Uczniowie klasy 4b pod opieką swojego wychowawcy wzięli udział w projekcie "Matematyka igłą wyszywana”. Zadanie polegało na wyszyciu kąta prostego w figurze płaskiej (w kwadracie lub prostokącie). Zdawałoby się, że to proste zadanie. Otóż śmiechu było co niemiara: a to ucho od igły za małe, a to nitka nieposłuszna. Projekt zakończył się sukcesem, a taniec igły z nitką nawet w matematyce jest możliwy.

Katarzyna Lutecka

Przejdź do - Wiemy, jak zdrowo się odżywiać

Wiemy, jak zdrowo się odżywiać

30 marca 2023

W ramach zajęć lekcyjnych w klasach 3a i 3b zorganizowany został projekt pt "Our healthy plates”, a kl 4b gr2 projekt "Is it healthy or unhealthy – our board game”.

Podczas kilku lekcji uczniowie poznawali w języku angielskim podstawowe słownictwo z zakresu jedzenia, rozmawiali o tym, co lubią, a czego nie lubią jeść, przypominali sobie zasady zdrowego odżywiania, poznawali sposoby przygotowania zdrowych posiłków, zwracali uwagę na produkty niezdrowe, które należy ograniczać.

W trakcie zajęć uczniowie kl. 3 zobaczyli też krótki film w języku angielskim na temat właściwego odżywiania oraz prezentację na temat zdrowego i niezdrowego jedzenia, a następnie wykonywali indywidualną pracę plastyczną pt. „My healthy plate – mój zdrowy talerz.”, z których powstały plakaty klasowe pt.” Our healthy plates”. Uczniowie kl. 3a wykonali również plakat na temat niezdrowych produktów spożywczych, mających negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Uczniowie klasy 4 zobaczyli krótką prezentację, jak wykonać grę planszową na temat zdrowego odżywiania. Po wykonaniu gier planszowych, uczniowie mieli okazję w nie zagrać i sprawdzić, co wiedzą na temat zdrowych i niezdrowych produktów, wyjaśniać sobie zasady stworzonej przez siebie gry oraz przekonać się, jak granie w gry planszowe jest ciekawe i emocjonujące.

Realizując projekt uczniowie zdobywali wiedzę, dzielili się nią, uczyli się planować, współpracować i działać razem, wykorzystując swoją kreatywność i zaangażowanie.

Renata Kudzia

Przejdź do - Programowanie robota Photon

Programowanie robota Photon

29 marca 2023

Uczniowie klasy 4a przygotowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów z klas 1a i 1b warsztaty informatyczne z wykorzystaniem robota edukacyjnego Photon.

Pierwszaki pod czujnym okiem czwartoklasistów mierzyli za pomocą miary krawieckiej odległość od robota do kartonowego obrazka. Następnie zastanawiali się nad sposobem zaprogramowania robota tak, aby dokładnie przebył odmierzoną odległość. Aby tego dokonać, niezbędne były umiejętności dodawania liczb i programowania na monitorze interaktywnym.

Kolejnym zadaniem było zaprogramowanie robota tak, aby przebył wyznaczoną trasę na specjalnej macie. Zanim pierwszoklasiści rozpoczęli to zadanie, musieli zmierzyć szerokość jednego pola na macie, aby robot zawsze poruszał się o te same odległości. Potem czwartoklasiści wyznaczali coraz trudniejsze trasy, a pierwszoklasiści dzielnie zaliczali kolejne zadania. Podczas pokonywania trasy robot zmieniał skręcał, zawracał, zmieniał kolory, wydawał różne dźwięki, a nawet czekał na pogłaskanie.

Zajęcia szybko upłynęły w atmosferze zabawy, wzajemnego poznawania się i koleżeńskiej współpracy.

Damian Adamek

Przejdź do - Woda źródłem życia

Woda źródłem życia

28 marca 2023

Uczniowie z klasy 6c i 7b pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt. "Woda źródłem życia", w ramach którego:

  • 15 marca 2023 r. uczestniczyli w wycieczce do Stacji Uzdatniania Wody "Piaskownia" w Jaworznie,
  • przygotowali plakaty dotyczące kryzysu wodnego na świecie, dbania o zasoby czystej wody, funkcji wody w organizmie człowieka oraz źródeł zanieczyszczenia wody,
  • stworzyli galerię własnych prac przedstawiających organizmy zamieszkujące morza i oceany,
  • dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodszymi uczniami z klasy 3a, którzy 22 marca 2023r. w ramach obchodów Światowego Dnia Wody zostali zaproszeni na prezentację działań podjętych w ramach realizowanego projektu,
  • umieścili na drzwiach szkolnych sal informacje o skutkach działań ludzkich, które doprowadzają do kryzysu wodnego na Ziemi, w celu zmotywowania społeczności szkolnej do oszczędzania wody i dbania o jej czystość,
  • współtworzyli makietę w sali 31, która przedstawia organizmy słodkowodne żyjące w różnych odcinkach rzeki tj. bieg górny, środkowy i dolny,
  • opracowali krzyżówki i rebusy dotyczące wody.

Działania podjęte przez uczniów w ramach realizacji zadań projektowych przyczyniły się do poszerzenia wiedzy dotyczącej licznych zagadnień związanych z tematem wody, jako substancji będącej warunkiem życia na Ziemi.

Agnieszka Liszka, Agnieszka Bagińska

Przejdź do - Jesteśmy przyjaciółmi Polskich Parków Narodowych

Jesteśmy przyjaciółmi Polskich Parków Narodowych

27 marca 2023

Klasa 3 a realizowała projekt pod hasłem "Jesteśmy Przyjaciółmi Polskich Parków Narodowych”. W Polsce znajdują się 23 Parki Narodowe. Obejmują one duże obszary - najpiękniejsze i najcenniejsze pod względem przyrodniczym. W Polskich Parkach Narodowych mamy wszystko: morze, góry, jeziora i rzeki. Występują w nich chronione gatunki roślin i zwierząt.

W ramach Tygodnia Projektu uczniowie przygotowali klasowy album Polskich Parków Narodowych, a także prace plastyczne niesamowitych parków, jakie znajdują się na terenie naszego kraju. Trzecioklasiści pracując w grupach przygotowaliśmy także trzy makiety: Ojcowskiego, Słowińskiego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego, a na zajęciach edukacji informatycznej rozwiązywali quizy związane z poznanymi parkami.

W dniu 22 marca 2023 roku uczniowie klasy 3b uczestniczyli w prezentacji projektu. Wszyscy trzecioklasiści mieli okazję uczestniczyć w ciekawej prelekcji na temat Ojcowskiego Parku Narodowego prowadzonej przez Panią Karolinę Kędroń, pracownika jaworznickiego Ośrodka Edukacji Ekologiczno - Geologicznej GEOsfera.

Marta Jelonek

Przejdź do - Stolice Polski

Stolice Polski

27 marca 2023

Podczas Tygodnia Projektów klasy 2a i 2b zrealizowały projekt "Stolice Polski”. Współpracując w grupach zgromadzili wiele zdjęć i informacji historycznych, a na koniec zaprezentowali je tworząc plakaty. Drugoklasiści opowiadali legendy związane z Gnieznem, Krakowem i Warszawą oraz przedstawiali zabytki i miejsca warte odwiedzenia. Na koniec rozwiązywali quiz przygotowany w serwisie Kahoot. Uczniowie mają dużą wiedzę o swoim kraju i jego historii. Wykazali się też kreatywnością. Efekty ich działań można obejrzeć na załączonych zdjęciach, a także na wystawie prac plastycznych na drugim piętrze.

Patrycja Mastela, Agnieszka Walicka

Przejdź do - Warsztaty fizyczne

Warsztaty fizyczne

24 marca 2023

22 marca 2023 r. w ramach Tygodnia Projektów w naszej szkole zostały przeprowadzone warsztaty fizyczne. Uczniowie klas siódmych i ósmych mogli doświadczyć piękna magii nauki. Eksperymenty dotyczyły takich zagadnień, jak: magnetyzm, optyka, cząsteczkowa budowa materii, elektryczność.

Najbardziej onirycznym przeżyciem dla zgromadzonych było przekroczenie granic racjonalności dzięki cieczy nienewtonowskiej, która posiadała naturę zarówno płynu, jak i ciała stałego. Cała przygoda pozostawiła w nas wszystkich nienasycony głód wiedzy, który na pewno poprowadzi nasze kroki tak, żebyśmy mogli jak najszybciej przeżyć to ponownie.

Donata Staszek - Piętek

Przejdź do - Turniej klas pierwszych "Mamo, tato baw się z nami”

Turniej klas pierwszych "Mamo, tato baw się z nami”

24 marca 2023

W dniu 22 marca 2023 r. o godzinie 17.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się turniej sportowy "Mamo, tato baw się z nami” zorganizowany w ramach Tygodnia Projektów. W rywalizacji sportowej wzięły udział trzy drużyny, składające się z uczniów klas pierwszych oraz chętnych rodziców.

Zawodnicy sprawdzali swoje umiejętności, szybkość, spostrzegawczość oraz wiedzę w następujących konkurencjach: rozsypanka, drużynowy skok w dal, konkurs strzałów na bramkę, układanka, wyścig matematyczny, tor przeszkód, rzut woreczkami do koła, slalom.

Rodzice wraz z dziećmi podczas rozgrywek mieli okazję do wspólnej zabawy, wzajemnego poznania się i aktywnego spędzenia czasu. Wszyscy bawili się doskonale. Zwycięskiej drużynie gratulujemy, wszystkim dziękujemy za aktywny udział, pomoc w przygotowaniach i przeprowadzeniu turnieju.

Beata Kuśnierczyk - Łaźnia, Katarzyna Szpak