31 marca 2023

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, wiele nadal jest kultywowanych. Wszyscy kojarzymy lany poniedziałek czy Niedzielę Palmową. Na przestrzeni dziejów powstały jednak takie zwyczaje wielkanocne, o których pewnie nawet nie dane Nam było słyszeć, gdyż były domeną danego regionu. Niektóre z nich w dalszym ciągu są kultywowane? Czym są zatem pucheroki albo przywołówki? Na czym polegają Siuda Baba oraz kurek dyngusowy? I kiedy podczas Wielkanocy obchodzimy rękawkę?

Aby je przybliżyć, uczniowie uczestniczyli w projekcie edukacyjnym ”Tradycje Wielkanocne”. Uczniowie brali udział w warsztatach o (staro)polskiej kulturze: opowiadaliśmy zarówno o tych uniwersalnych tradycjach wielkanocnych, jak i lokalnych, równie licznych i ciekawych , połączonych z prezentacją multimedialną i filmem edukacyjnym. Przygotowano kartki wielkanocne z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Zbierano informacje o zwyczajach wielkanocnych (internet , rodzina, znajomi). Wykonano plakat, który umieszczono na korytarzu szkolnym aby mogła zapoznać się z nim cała społeczność szkolna.

Dzieci były bardzo zaangażowane w realizację projektu, zgodnie współpracowały, dobrze wywiązywały się ze swoich zadań .Widać było,że poznanie polskich tradycji,porównywanie tych,które są kultywowane w rodzinach dzieci oraz samodzielne wykonanie zadań sprawiło im wiele radości a także wprowadziły w wielkanocny nastrój.

Ewa Zyzańska