ABC bezpieczeństwa i pierwszej pomocy

Autorzy: Alina Brożbar-Golińska, Renata Szymonek

1. Ogólny opis
    Realizowana w klasie 1b poprzez dodatkowe zajęcia edukacji wczesnoszkolnej w czasie trzyletniego cyklu kształcenia w wymiarze 2 godzin w miesiącu. Głównym założeniem innowacji jest nauczanie dzieci młodszej grupy wiekowej odpowiedniego postępowania w różnorodnych sytuacjach, rozpoznawania i unikania zagrożeń, udzielania pierwszej pomocy i wezwania specjalistycznych służb. Celem prowadzonych działań jest uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw oraz wykształcenie w nich postawy gotowości niesienia pomocy innym. W czasie ćwiczeń wykorzystywane są fantomy do resuscytacji, materiały opatrunkowe, filmy, plansze demonstracyjne, kolorowanki, krzyżówki.
    Nauczyciel prowadzący zajęcia posiada niezbędną wiedzę zdobytą nie tylko w czasie kursu pierwszej pomocy, ale również przeszedł przeszkolenie w ramach programu Ratujemy i uczymy ratować Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  2. Liczba beneficjentów
    17 uczniów
  3. Finansowanie
    Nie wymaga zwiększonych nakładów finansowych. Innowacja realizowana w ramach czterdziestogodzinnego tygodnia pracy nauczyciela. Koszt wycieczek pokryty ze środków Rady Rodziców i sponsorów. Wyposażenie (fantomy) zostały pozyskane przez szkołę w ramach współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy oraz ze środków Urzędu Miasta Jaworzna.
  4. Termin realizacji
    lata szkolne: 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019

Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej "ABC bezpieczeństwa i pierwszej pomocy" były realizowane w klasie 1b dwa razy w każdym miesiącu, cieszyły się powodzeniem wśród pierwszoklasistów, co było widoczne w systematycznym i aktywnym uczestnictwie uczniów w tych zajęciach.

W trakcie zajęć uczniowie poznali w oparciu o filmy, komiksy i opowiadania  konsekwencje  prowadzenia niebezpiecznych zabaw w domu  i w szkole, poznali zagrożenia związane z nieprawidłowym zabezpieczeniem lub używaniem substancji łatwopalnych. Zostali poinformowani kogo prosić o pomoc w chwili zagrożenia i jak zachować się w takiej sytuacji. W celu nauki wezwania pogotowia, straży pożarnej czy policji, prowadzili ze sobą "praktyczne rozmowy" z wykorzystaniem telefonów z tektury. Nauczyli się udzielania pomocy poszkodowanemu, który jest przytomny. Ćwiczyli sprawdzanie przytomności poszkodowanego zgodnie z zasadą: "słyszę – czuję – i widzę". Na spotkaniu z Panią Policjantką dowiedzieli się o ważności noszenia "odblasków", a także zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Wszyscy uczniowie otrzymali w prezencie od Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie kamizelki odblaskowe, które są zakładane podczas spacerów i wycieczek. Dzieci wzięły udział IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt."25 lat Państwowej Straży Pożarnej – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni."

Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach po najbliższej okolicy i odwiedzili "Wyspy pomocy", miejsca, w których mogą znaleźć schronienie i uzyskać pomoc w sytuacjach: zagubienia się, przemocy lub złego samopoczucia. Byli również na wspaniałej wycieczce w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie, gdzie strażacy pięknie opowiadali im o swojej pracy, o formach niesienia pomocy innym ludziom. Podczas wycieczki zwiedzali budynek straży, oglądali wozy strażackie i sprzęt gaśniczy. Pobyt u strażaków wywarł na nich duże wrażenie. W szkole dyskutowali o tym co zobaczyli podczas wycieczki, a także w oparciu o obejrzane wcześniej filmy i czytaną książkę ”Jak Wojtek został strażakiem”.  Dzieci poznały przyczyny pożarów w lesie i w mieście oraz zasady zachowania ostrożności.

Wszyscy uczniowie klasy 1b znają numery alarmowe i pamiętają o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach jako piesi i jako pasażerowie.

Zajęcia bardzo korzystnie wpłynęły na postępowanie uczniów wobec siebie, cieszyły się pozytywnym odbiorem i zachęciły dzieci do dalszego poszerzania wiedzy o bezpieczeństwie oraz dbania o własne bezpieczeństwo.

Alina Brożbar-Golińska, Renata Szymonek

• Powiększ zdjęcie Spotkanie z panem policjantem

Spotkanie z panem policjantem

• Powiększ zdjęcie Poznajemy zasady bezpieczeństwa pieszych