Piłka siatkowa w naszej szkole

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

SOS logo

 

Siatkarskie Ośrodki Szkolne - co to jest?

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) to ogólnopolski projekt szkoleniowy finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki , skierowany do dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest upowszechnianie sportu, a w szczególności siatkówki.

SOS powstał w 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To jedyny, tak szeroko zakrojony, nowoczesny siatkarski projekt szkoleniowy dla dzieci i młodzieży na świecie. Obejmuje szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne w całym kraju. Opiera się na idei współpracy szkoły, lokalnego samorządu i związku sportowego.

W program zaangażowani są nauczyciele, trenerzy i instruktorzy, rodzice, fizjoterapeuci i lokalne samorządy. Dzięki temu lokalna społeczność aktywizuje się i tworzy społeczną strukturę wsparcia dla inicjatywy.

Oficjalna strona Szkolnych Ośrodków Szkolnych

 

Początki Siatkarskich Ośrodków Szkolnych

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) to projekt, który był realizacją wspólnej wizji Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz wielu trenerów, wykładowców i nauczycieli piłki siatkowej. Rozmowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki dotyczące finansowania rozpoczęły się w styczniu 2012 roku. W kwietniu tego roku PZPS ogłosił konkurs na nabór szkół do projektu. 12 lipca 2012 PZPS otrzymał decyzję o przyznaniu finansowania, a 24 lipca Polski Związek Piłki Siatkowej podpisał umowę inaugurującą projekt z Ministerstwem Sportu i Turystyki. 1 września 2012 ponad 3 tys. uczniów w 127 szkołach rozpoczęło naukę w klasach sportowych SOS.