Jesteś tutaj: Start / Szkoła dla Asa

Szkoła dla Asa

Autyzm

Od października 2021 roku nasza szkoła uczestniczy w Programie "Szkoła dla Asa. Szkoła od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj”. Program ten skierowany jest do grona pedagogicznego, pracowników administracji i obsługi, rodziców i uczniów naszej szkoły.

Głównym założeniem "Szkoły dla Asa" to poprawa poziomu funkcjonowania i efektywności nauczania ucznia ze spektrum autyzmu w szkole( ogólnoświatowy skrót autyzmu to ASD).

Cele szczegółowe programu to:

• stworzenie szkoły przyjaznej uczniom ze spektrum autyzmu,
  • podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie pracy z uczniem ze spektrum autyzmu,
  • zapewnienie właściwej pracy w klasie ucznia ze spektrum autyzmu,
  • stwarzanie warunków do efektywnego rozwoju, wsparcia rówieśniczego w klasie i szkole,
  • współpraca wszystkich pracowników szkoły w realizacji działań ukierunkowanych na ucznia ze spektrum autyzmu,
  • współpraca rodziców z zakresie tworzenia szkoły przyjaznej uczniom ze spektrum autyzmu.

Realizacja programu kończy się uzyskaniem przez szkołę certyfikatu.

Od chwili rozpoczęcia realizacji programu na terenie szkoły nasi nauczyciele wzięli udział w siedmiu spotkaniach szkoleniowych w Katowicach, przeprowadzono szkolenie wśród pracowników administracji i obsługi szkoły, dokonano diagnozy placówki w obszarze dydaktycznym, wychowawczym, społecznym, i organizacyjnym, dostosowano program w obrębie wydarzeń, sytuacji dnia codziennego oraz przestrzeni dla osób z autyzmem.

W ramach programu zostały przeprowadzone webinaria organizowane przez METIS Katowice dotyczące funkcjonowania osób z ASD.

DLA RODZICÓW

Zachęcamy wszystkich rodziców - szczególnie rodziców dzieci niebędących w spektrum, nauczycieli i osoby zainteresowane problematyką dziecka-ucznia z ASD do zapoznania się poniższymi wykładem pani Anity Wieloch - nauczyciela, konsultanta z 30-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na różnych poziomach edukacyjnych (niepełnosprawność intelektualna, spektrum autyzmu, choroby psychiczne).

TO WARTO ZOBACZYĆ

Filmy, które warto zobaczyć: "Czym jest autyzm", "Tacy jak Wy", "Autyzm".

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE SPEKTRUM AUTYZMU

Zachęcamy Was do zapoznania się z informacjami znajdującymi się na stronie ROM-E Metis w Katowicach.

Przejdź do - Tydzień świadomości o osobach ze spektrum autyzmu 2022

Tydzień świadomości o osobach ze spektrum autyzmu 2022

3 kwietnia 2022

"Zaświeć się na niebiesko” to myśl jaka towarzyszyła nauczycielom i uczniom naszej szkoły w dniach od 28.03 - 1.04.2022 r.

Czytaj więcej o: Tydzień świadomości o osobach ze spektrum autyzmu 2022

• Powiększ zdjęcie Mam autyzm

Mam autyzm

• Powiększ zdjęcie Autystyk

Autystyk

• Powiększ zdjęcie Autyzm - co to znaczy?

Autyzm - co to znaczy?

• Powiększ zdjęcie Zespół Aspergera