Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

"Wracamy z biblioteki z nową książką
Jak zdobywca, który unosi łup"

Ramon Gomez de la Serna

Logo biblioteki

logo biblioteki autorstwa Moniki Chrapek

 

Regulamin wypożyczania darmowych podręczników uczniom Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie

 

Godziny otwarcia biblioteki:

poniedziałek - czwartek 8:00 - 15:00
piątek 8:00 - 14:00

 

WYKAZ LEKTUR SZKOLNYCH

 

Nie możesz znależć zadanej lektury? Nie możesz doczekać się kolejnej lektury, którą będziecie przerabiać? Nie dostałeś jej w bibliotece szkolnej, bo ktoś był szybszy i Cię ubiegł?

Twoja biblioteka szkolna przygotowała dla Ciebie informację, gdzie możesz poszukać danej lektury, aby zabłysnąć na lekcji jezyka polskiego:

www.wolnelektury.pl

www.chmuraczytania.pl

www.andrzejtucholski.pl

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA


Pragniemy poinformować o zrealizowaniu zakupu książek do Biblioteki w ramach założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupione pozycje, które zostały wybrane na podstawie ankiet, przeprowadzonych wśród uczniów i ich rodziców, jak i nauczycieli wzbogaciły księgozbiór biblioteki o pozycje lekturowe, metodyczne, popularnonaukowe jak i o pozycje beletrystyczne z literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Wykaz książek

 

 Nowe książki w naszej bibliotece

Nowe książki w naszej bibliotece

Nowe książki w naszej bibliotece

 

 


 

 

Nasza biblioteka

 Nasza biblioteka

 

Mamy jedno pytanie...

Mamy jedno pytanie...

 

Biblioteka znajduje się na parterze. Zajmuje ona jedno pomieszczenie, w którym jest wypożyczalnia i czytelnia. W wypożyczalni jest wolny dostęp do półek z wyłączeniem działu lektur. W wydzielonej części czytelni został wyodrębniony księgozbiór podręczny. Wyszukanie interesującej książki nie jest trudne. Zawsze pomocą służą bibliotekarze jak również uczniowie, którzy są w aktywie bibliotecznym.

Chcemy, aby biblioteka kojarzyła się z miejscem przyjemnym do zabawy i nauki planujemy co roku kalendarz imprez, konkursów i wystaw bibliotecznych.

Na trwałe zapisały się takie wydarzenia jak:

  • październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Z tej okazji na każdego odwiedzającego "progi" biblioteki czeka słodki poczęstunek oraz wystawy okolicznościowe zgodne z tematem MBS.
  • listopad – Światowy Dzień Misia. Sympatyczna impreza w czasie której przypominamy młodszym czytelnikom i nie tylko misie, które stały się bohaterami książek: Miś Uszatek, Colargoll, Kubuś Puchatek, Paddington.
  • luty "Światowy Dzień Kota", podczas którego na odwiedzających czekają ilustracje kotów - bohaterów literatury dziecięcej.

 

Biblioteczka... przerwa na książkę

W naszej szkole na pierwszym piętrze przy sali 25 znajduje się regał, w którym zgromadzone zostały przez nauczycieli, z prywatnych zasobów, czasopisma popularnonaukowe i edukacyjne dla młodzieży, pozycje albumowe, beletyrystyka, itp.

Uczniowie podczas przerw mogą korzystać z zebranych tam książek, mogą je poczytać, przejrzeć i... odłożyć, by inni także z nich skorzystali.

Biblioteczka

Biblioteczka dostępna dla każdego

Artykuły

Przejdź do - Koty, kotki, kocury

Koty, kotki, kocury

17 lutego 2020

Nigdy nie zapominamy o naszych "braciach mniejszych", dlatego też w dniu ich święta w bibliotece zagościła wystawa poświęcona Naszym Kotom. Życzymy im udanych łowów, a nam mruczanda, które leczy.

Przejdź do - Ściana inspiracji czytelniczych

Ściana inspiracji czytelniczych

30 stycznia 2020
Drodzy uczniowie, zapraszamy do biblioteki w celu podzielenia się swoimi ulubionymi tytułami lub autorami. Może jakiś ciekawy cytat "utkwił" Wam i nie daje spokoju? Właśnie w tym celu powstała w bibliotece Ściana Inspiracji Czytelniczych, gdzie możecie dać upust swoim zainteresowaniem lekturami, które przypadły Wam do serca. Serdecznie zapraszamy !!!
Przejdź do - Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2019

W tym roku nie zapomnieliśmy o Dniu Pluszowego Misia. 

Czytaj więcej o: Dzień Pluszowego Misia

Listopad, listopad...

20 listopada 2019

Z uwagi na tak dostojne Święto, jakim jest 11 listopada Biblioteka przygotowała wystawę "Antologia Niepodległości", gdzie uczniowie mogli przyjrzeć się Kanonowi Literackiemu - gdzie wybrano 100 książek, które warto znać, a oprócz tego mogli historię Polski poznać za pośrednictwem gry edukacyjnej. Oprawę plastyczną wystawy były portrety J. Piłsudskiego.

Niesamowite przygody zakładek do książek

12 listopada 2019

Zainspirowani konkursem zorganizowanym przez Świetlicę na zakładkę do książki, pozwoliliśmy na to, by "wskoczyły" do książek, które są w bibliotece.

Czytaj więcej o: Niesamowite przygody zakładek do książek
Przejdź do - Czy wiecie, że...

Czy wiecie, że...

22 października 2019

Pani Agnieszka Kaźmierczyk, nauczyciel naszej szkoły jest pisarką ?

Poniżej przedstawiamy krótką informację o jej osiągnięciach na tym polu – napisaną przez nią samą i mamy nadzieję, że kiedyś w wolnej chwili przeczyta nam sama fragmenty swojej twórczości.

Czytaj więcej o: Czy wiecie, że...

Żegnaj Kwapiszonie

16 października 2019

Wystawy okolicznościowe sa miłe, ale czasami poświęcamy je osobom, które odeszły, jednym z bohaterów naszej wystawy w bibliotece jest Bohdan Butenko.

Jeden z najbardziej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów. Autor komiksów i książek, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych oraz scenografii do Kabaretu Starszych Panów. Twórca przygód Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.

Nagrody...nagrody

7 października 2019

Zapraszamy na wystawę przybliżającą nam istotę najważniejszej nagrody, jaką jest Nagroda Nobla. Okazją ku temu jest oczywiście przyznanie tej prestiżowej nagrody Oldze Tokarczuk za rok 2018.

Nie będziemy przybliżać sylwetki tej autorki, gdyż całkiem głośno o tym w mediach, ale zapraszamy na wystawę.

"Wyobraź sobie..."

2 października 2019

Pod takim hasłem upływa nam Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Więc i my także próbowaliśmy udowodnić, że wyobraźnia ma ogromny wpływ na nas samych i sięganie po książkę, by rozbudzić pokłady naszej wyobraźni uczy nas innego spojrzenia i dlatego też zachęcamy uczniów do kontaktu ze słowem pisanym nie ważne w jakiej formie po nią sięgamy. Jedną z takich form są spotkania z książką i wystawa.

"Kobiety Niepodległej"

4 lutego 2019

31.01.2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej dla kl. 8c Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie.

Czytaj więcej o: "Kobiety Niepodległej"
Przejdź do - "Moja zakładka do książki. Wielkie Polki: 1918-2018"

"Moja zakładka do książki. Wielkie Polki: 1918-2018"

10 stycznia 2019

W dniu 7 grudnia 2018 odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników Konkursu Plastycznego „Moja zakładka do książki".

Czytaj więcej o: "Moja zakładka do książki. Wielkie Polki: 1918-2018"
Przejdź do - Dzień Misia

Dzień Misia

29 listopada 2018

Jak co roku i tym razem świętowaliśmy Dzień Misia.

Czytaj więcej o: Dzień Misia
Przejdź do - Spotkania z historią

Spotkania z historią

30 października 2018

W ramach obchodów roku Niepodległej zorganizowaliśmy wspólnie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką – Filia Jaworzno spotkanie z panią Marią Leś-Runicką - jaworznickim historykiem, autorką książek: Historia Jaworzna do 1795 roku, Historia Jaworzna w XIX wieku , Historia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Jaworznie, Historia szkolnej edukacji w Jaworznie do 1945 roku oraz licznych publikacji w lokalnej prasie.

Czytaj więcej o: Spotkania z historią
Przejdź do - Książka to przyszłość

Książka to przyszłość

30 października 2018

Pod takim hasłem upłynął nam Miesiąc Bibliotek Szkolnych. My także próbowaliśmy udowodnić, że nie ważne w jakiej formie sięgamy po książkę, byle po nią sięgnąć. Dlatego też zachęcamy uczniów do kontaktu ze słowem pisanym. Jedną z takich form są spotkania z książką, na których głośno czytamy fragmenty wybranych przez uczniów pozycji. Nnajczęściej są to lektury.

Przejdź do - I Jaworznicka Prezentacja Bibliotek Szkolnych

I Jaworznicka Prezentacja Bibliotek Szkolnych

10 maja 2018
W dniu 10 maja w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek wzięliśmy udział w organizowanej przez MBP w Jaworznie prezentacji działalności bibliotek szkolnych pod hasłem "Patriotyzm dzisiaj. Biblioteki w 100. rocznicę odzyskania niepodległości".
Czytaj więcej o: I Jaworznicka Prezentacja Bibliotek Szkolnych