Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

"Wracamy z biblioteki z nową książką
Jak zdobywca, który unosi łup"

Ramon Gomez de la Serna

Logo biblioteki

logo biblioteki autorstwa Moniki Chrapek

 

Regulamin wypożyczania darmowych podręczników uczniom Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie

 

Godziny otwarcia biblioteki:

poniedziałek - czwartek 8:00 - 15:00
piątek 8:00 - 14:00

 

WYKAZ LEKTUR SZKOLNYCH

 

Nie możesz znależć zadanej lektury? Nie możesz doczekać się kolejnej lektury, którą będziecie przerabiać? Nie dostałeś jej w bibliotece szkolnej, bo ktoś był szybszy i Cię ubiegł?

Twoja biblioteka szkolna przygotowała dla Ciebie informację, gdzie możesz poszukać danej lektury, aby zabłysnąć na lekcji jezyka polskiego:

www.wolnelektury.pl

www.chmuraczytania.pl

www.andrzejtucholski.pl

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA


Pragniemy poinformować o zrealizowaniu zakupu książek do Biblioteki w ramach założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupione pozycje, które zostały wybrane na podstawie ankiet, przeprowadzonych wśród uczniów i ich rodziców, jak i nauczycieli wzbogaciły księgozbiór biblioteki o pozycje lekturowe, metodyczne, popularnonaukowe jak i o pozycje beletrystyczne z literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Wykaz książek

 

 Nowe książki w naszej bibliotece

Nowe książki w naszej bibliotece

Nowe książki w naszej bibliotece

 

 


 

 

Nasza biblioteka

 Nasza biblioteka

 

Mamy jedno pytanie...

Mamy jedno pytanie...

 

Biblioteka znajduje się na parterze. Zajmuje ona jedno pomieszczenie, w którym jest wypożyczalnia i czytelnia. W wypożyczalni jest wolny dostęp do półek z wyłączeniem działu lektur. W wydzielonej części czytelni został wyodrębniony księgozbiór podręczny. Wyszukanie interesującej książki nie jest trudne. Zawsze pomocą służą bibliotekarze jak również uczniowie, którzy są w aktywie bibliotecznym.

Chcemy, aby biblioteka kojarzyła się z miejscem przyjemnym do zabawy i nauki planujemy co roku kalendarz imprez, konkursów i wystaw bibliotecznych.

Na trwałe zapisały się takie wydarzenia jak:

  • październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Z tej okazji na każdego odwiedzającego "progi" biblioteki czeka słodki poczęstunek oraz wystawy okolicznościowe zgodne z tematem MBS.
  • listopad – Światowy Dzień Misia. Sympatyczna impreza w czasie której przypominamy młodszym czytelnikom i nie tylko misie, które stały się bohaterami książek: Miś Uszatek, Colargoll, Kubuś Puchatek, Paddington.
  • luty "Światowy Dzień Kota", podczas którego na odwiedzających czekają ilustracje kotów - bohaterów literatury dziecięcej.

 

Biblioteczka... przerwa na książkę

W naszej szkole na pierwszym piętrze przy sali 25 znajduje się regał, w którym zgromadzone zostały przez nauczycieli, z prywatnych zasobów, czasopisma popularnonaukowe i edukacyjne dla młodzieży, pozycje albumowe, beletyrystyka, itp.

Uczniowie podczas przerw mogą korzystać z zebranych tam książek, mogą je poczytać, przejrzeć i... odłożyć, by inni także z nich skorzystali.

Biblioteczka

Biblioteczka dostępna dla każdego

Artykuły

Przejdź do - Walentynki z biblioteką

Walentynki z biblioteką

13 lutego 2023

Przejrzeliśmy półki w naszej bibliotece i znaleźliśmy kilkanaście pozycji poruszających temat obchodzonego 14 lutego święta. Z Naszych poszukiwań zrodził się prezentowany kolaż. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zaspokoić swoją ciekawość i sięgnąć po interesujące pozycje.

Przejdź do - Dzień Misia

Dzień Misia

29 listopada 2022

Jak co roku o tej porze - 25 listopada ponownie zawitał u nas Miś.

Czytaj więcej o: Dzień Misia
Przejdź do - Spotkanie autorskie z panią Alicją Dudek

Spotkanie autorskie z panią Alicją Dudek

17 września 2022

16 września 2022 r. klasa 8b wraz z wychowawcą panią Beatą Olesik wzięła udział w odbywających się w PBW Katowice - Filia Jaworzno Wrześniowych wspomnieniach, w ramach których uczniowie i uczennice mieli przyjemność zapoznać się z twórczością jaworznickiej poetki p. Alicji Dudek.

Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie z panią Alicją Dudek
Przejdź do - Dzień Misia

Dzień Misia

25 listopada 2021

Jak co roku 25 listopada przypominamy Wam o przemiłym święcie, które w tym dniu obchodzą Misie...i te pluszowe i... jakżeby inaczej ... bohaterowie książek.

Czytaj więcej o: Dzień Misia
Przejdź do - Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

12 listopada 2021

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów, z tej okazji w bibliotece możecie zapoznać się z kanonem literatury narodowej oraz przyjrzeć się zorganizowanej z tej okazji wystawie portretów marszałka Piłsudskiego oraz pozycji o tematyce tożsamości narodowej. Serdecznie zapraszamy.

Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

8 listopada 2021

Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Dzień Postaci z Bajek obchodzimy w dniu  5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta bajek.

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Przejdź do - Październik miesiącem bibliotek szkolnych

Październik miesiącem bibliotek szkolnych

1 października 2021

Już po raz kolejny będziemy świętować. W tym roku pod znakiem Baśni i Legend z całego świata. Dlatego też, jeśli macie ochotę to zapraszamy do biblioteki na wystawę z tej okazji, a także na poznanie baśni z różnych stron świata dostępnych w Naszej Bibliotece.

Przejdź do - Rok 2021 Rokiem Lema

Rok 2021 Rokiem Lema

29 września 2021

W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP zdecydował, że należy uczcić ten fakt i ustanowił obecny rok – Rokiem Lema. Dlatego też w bibliotece powstała wystawa promująca dzieła Mistrz, które są dostępne w naszej bibliotece, okraszona cytatami z twórczości Lema.

Przejdź do - Koty, kotki, kocury

Koty, kotki, kocury

17 lutego 2020

Nigdy nie zapominamy o naszych "braciach mniejszych", dlatego też w dniu ich święta w bibliotece zagościła wystawa poświęcona Naszym Kotom. Życzymy im udanych łowów, a nam mruczanda, które leczy.

Przejdź do - Ściana inspiracji czytelniczych

Ściana inspiracji czytelniczych

30 stycznia 2020
Drodzy uczniowie, zapraszamy do biblioteki w celu podzielenia się swoimi ulubionymi tytułami lub autorami. Może jakiś ciekawy cytat "utkwił" Wam i nie daje spokoju? Właśnie w tym celu powstała w bibliotece Ściana Inspiracji Czytelniczych, gdzie możecie dać upust swoim zainteresowaniem lekturami, które przypadły Wam do serca. Serdecznie zapraszamy !!!
Przejdź do - Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2019

W tym roku nie zapomnieliśmy o Dniu Pluszowego Misia. 

Czytaj więcej o: Dzień Pluszowego Misia

Listopad, listopad...

20 listopada 2019

Z uwagi na tak dostojne Święto, jakim jest 11 listopada Biblioteka przygotowała wystawę "Antologia Niepodległości", gdzie uczniowie mogli przyjrzeć się Kanonowi Literackiemu - gdzie wybrano 100 książek, które warto znać, a oprócz tego mogli historię Polski poznać za pośrednictwem gry edukacyjnej. Oprawę plastyczną wystawy były portrety J. Piłsudskiego.

Niesamowite przygody zakładek do książek

12 listopada 2019

Zainspirowani konkursem zorganizowanym przez Świetlicę na zakładkę do książki, pozwoliliśmy na to, by "wskoczyły" do książek, które są w bibliotece.

Czytaj więcej o: Niesamowite przygody zakładek do książek
Przejdź do - Czy wiecie, że...

Czy wiecie, że...

22 października 2019

Pani Agnieszka Kaźmierczyk, nauczyciel naszej szkoły jest pisarką ?

Poniżej przedstawiamy krótką informację o jej osiągnięciach na tym polu – napisaną przez nią samą i mamy nadzieję, że kiedyś w wolnej chwili przeczyta nam sama fragmenty swojej twórczości.

Czytaj więcej o: Czy wiecie, że...

Żegnaj Kwapiszonie

16 października 2019

Wystawy okolicznościowe sa miłe, ale czasami poświęcamy je osobom, które odeszły, jednym z bohaterów naszej wystawy w bibliotece jest Bohdan Butenko.

Jeden z najbardziej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów. Autor komiksów i książek, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych oraz scenografii do Kabaretu Starszych Panów. Twórca przygód Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.