Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

"Wracamy z biblioteki z nową książką
Jak zdobywca, który unosi łup"

Ramon Gomez de la Serna

Logo biblioteki

logo biblioteki autorstwa Moniki Chrapek

 

Regulamin wypożyczania darmowych podręczników uczniom Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie

 

Serdecznie zapraszamy do korzystania z katalogu książek online naszej biblioteki

Jak korzystać z katalogu, dowiesz się z instrukcji.

 

Godziny otwarcia biblioteki:

poniedziałek - czwartek 8:00 - 15:00
piątek 8:00 - 14:00

 

WYKAZ LEKTUR SZKOLNYCH

 

Nie możesz znależć zadanej lektury? Nie możesz doczekać się kolejnej lektury, którą będziecie przerabiać? Nie dostałeś jej w bibliotece szkolnej, bo ktoś był szybszy i Cię ubiegł?

Twoja biblioteka szkolna przygotowała dla Ciebie informację, gdzie możesz poszukać danej lektury, aby zabłysnąć na lekcji jezyka polskiego:

www.wolnelektury.pl

www.chmuraczytania.pl

www.andrzejtucholski.pl

 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA


Pragniemy poinformować o zrealizowaniu zakupu książek do Biblioteki w ramach założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupione pozycje, które zostały wybrane na podstawie ankiet, przeprowadzonych wśród uczniów i ich rodziców, jak i nauczycieli wzbogaciły księgozbiór biblioteki o pozycje lekturowe, metodyczne, popularnonaukowe jak i o pozycje beletrystyczne z literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Wykaz książek

 

 Nowe książki w naszej bibliotece

Nowe książki w naszej bibliotece

Nowe książki w naszej bibliotece

 

 


 

 

Nasza biblioteka

 Nasza biblioteka

 

Mamy jedno pytanie...

Mamy jedno pytanie...

 

Biblioteka znajduje się na parterze. Zajmuje ona jedno pomieszczenie, w którym jest wypożyczalnia i czytelnia. W wypożyczalni jest wolny dostęp do półek z wyłączeniem działu lektur. W wydzielonej części czytelni został wyodrębniony księgozbiór podręczny. Wyszukanie interesującej książki nie jest trudne. Zawsze pomocą służą bibliotekarze jak również uczniowie, którzy są w aktywie bibliotecznym.

Chcemy, aby biblioteka kojarzyła się z miejscem przyjemnym do zabawy i nauki planujemy co roku kalendarz imprez, konkursów i wystaw bibliotecznych.

Na trwałe zapisały się takie wydarzenia jak:

  • październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych, Z tej okazji na każdego odwiedzającego "progi" biblioteki czeka słodki poczęstunek oraz wystawy okolicznościowe zgodne z tematem MBS.
  • listopad – Światowy Dzień Misia. Sympatyczna impreza w czasie której przypominamy młodszym czytelnikom i nie tylko misie, które stały się bohaterami książek: Miś Uszatek, Colargoll, Kubuś Puchatek, Paddington.
  • luty "Światowy Dzień Kota", podczas którego na odwiedzających czekają ilustracje kotów - bohaterów literatury dziecięcej.

 

Biblioteczka... przerwa na książkę

W naszej szkole na pierwszym piętrze przy sali 25 znajduje się regał, w którym zgromadzone zostały przez nauczycieli, z prywatnych zasobów, czasopisma popularnonaukowe i edukacyjne dla młodzieży, pozycje albumowe, beletyrystyka, itp.

Uczniowie podczas przerw mogą korzystać z zebranych tam książek, mogą je poczytać, przejrzeć i... odłożyć, by inni także z nich skorzystali.

Biblioteczka

Biblioteczka dostępna dla każdego

Artykuły

Przejdź do - Egzamin Ósmoklasisty

Egzamin Ósmoklasisty

17 maja 2023

Życząc powodzenia uczniom klas ósmych na nadchodzący egzamin, biblioteka przygotowała wystawę. Odwiedzając bibliotekę możecie zapoznać się z pozycjami, które mogą być pomocne w osiągnięciu balansu i spokoju na te nadchodzące dni egzaminu. Zapraszamy i będziemy za Was "trzymać kciuki".

Przejdź do - Wystawa książek o bibliotece

Wystawa książek o bibliotece

5 maja 2023

Biblioteka też może być miejscem ciekawych wydarzeń. Aby się o tym przekonać zapraszamy do zapoznania się z wystawą książek podejmujących ten jakże ciekawy temat współcześnie i z nutką historii.

Czytaj więcej o: Wystawa książek o bibliotece
Przejdź do - Konstytycja 3 Maja

Konstytycja 3 Maja

27 kwietnia 2023

Zapraszamy Was do Biblioteki, abyście mogli obejrzeć przygotowaną z tej, jakże ważnej dla naszej szkoły okazji wystawy i uświadomili sobie doniosłej roli Konstytucji 3 Maja poprzez odpowiedni wybór tekstów literackich. Przedstawione na wystawie pozycje znajdują się w zbiorach naszej biblioteki.

Przejdź do - Walentynki z biblioteką

Walentynki z biblioteką

13 lutego 2023

Przejrzeliśmy półki w naszej bibliotece i znaleźliśmy kilkanaście pozycji poruszających temat obchodzonego 14 lutego święta. Z Naszych poszukiwań zrodził się prezentowany kolaż. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zaspokoić swoją ciekawość i sięgnąć po interesujące pozycje.

Przejdź do - Dzień Misia

Dzień Misia

29 listopada 2022

Jak co roku o tej porze - 25 listopada ponownie zawitał u nas Miś.

Czytaj więcej o: Dzień Misia
Przejdź do - Spotkanie autorskie z panią Alicją Dudek

Spotkanie autorskie z panią Alicją Dudek

17 września 2022

16 września 2022 r. klasa 8b wraz z wychowawcą panią Beatą Olesik wzięła udział w odbywających się w PBW Katowice - Filia Jaworzno Wrześniowych wspomnieniach, w ramach których uczniowie i uczennice mieli przyjemność zapoznać się z twórczością jaworznickiej poetki p. Alicji Dudek.

Czytaj więcej o: Spotkanie autorskie z panią Alicją Dudek
Przejdź do - Dzień Misia

Dzień Misia

25 listopada 2021

Jak co roku 25 listopada przypominamy Wam o przemiłym święcie, które w tym dniu obchodzą Misie...i te pluszowe i... jakżeby inaczej ... bohaterowie książek.

Czytaj więcej o: Dzień Misia
Przejdź do - Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

12 listopada 2021

Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów, z tej okazji w bibliotece możecie zapoznać się z kanonem literatury narodowej oraz przyjrzeć się zorganizowanej z tej okazji wystawie portretów marszałka Piłsudskiego oraz pozycji o tematyce tożsamości narodowej. Serdecznie zapraszamy.

Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

8 listopada 2021

Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Dzień Postaci z Bajek obchodzimy w dniu  5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta bajek.

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Przejdź do - Październik miesiącem bibliotek szkolnych

Październik miesiącem bibliotek szkolnych

1 października 2021

Już po raz kolejny będziemy świętować. W tym roku pod znakiem Baśni i Legend z całego świata. Dlatego też, jeśli macie ochotę to zapraszamy do biblioteki na wystawę z tej okazji, a także na poznanie baśni z różnych stron świata dostępnych w Naszej Bibliotece.

Przejdź do - Rok 2021 Rokiem Lema

Rok 2021 Rokiem Lema

29 września 2021

W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP zdecydował, że należy uczcić ten fakt i ustanowił obecny rok – Rokiem Lema. Dlatego też w bibliotece powstała wystawa promująca dzieła Mistrz, które są dostępne w naszej bibliotece, okraszona cytatami z twórczości Lema.

Przejdź do - Koty, kotki, kocury

Koty, kotki, kocury

17 lutego 2020

Nigdy nie zapominamy o naszych "braciach mniejszych", dlatego też w dniu ich święta w bibliotece zagościła wystawa poświęcona Naszym Kotom. Życzymy im udanych łowów, a nam mruczanda, które leczy.

Przejdź do - Ściana inspiracji czytelniczych

Ściana inspiracji czytelniczych

30 stycznia 2020
Drodzy uczniowie, zapraszamy do biblioteki w celu podzielenia się swoimi ulubionymi tytułami lub autorami. Może jakiś ciekawy cytat "utkwił" Wam i nie daje spokoju? Właśnie w tym celu powstała w bibliotece Ściana Inspiracji Czytelniczych, gdzie możecie dać upust swoim zainteresowaniem lekturami, które przypadły Wam do serca. Serdecznie zapraszamy !!!
Przejdź do - Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2019

W tym roku nie zapomnieliśmy o Dniu Pluszowego Misia. 

Czytaj więcej o: Dzień Pluszowego Misia

Listopad, listopad...

20 listopada 2019

Z uwagi na tak dostojne Święto, jakim jest 11 listopada Biblioteka przygotowała wystawę "Antologia Niepodległości", gdzie uczniowie mogli przyjrzeć się Kanonowi Literackiemu - gdzie wybrano 100 książek, które warto znać, a oprócz tego mogli historię Polski poznać za pośrednictwem gry edukacyjnej. Oprawę plastyczną wystawy były portrety J. Piłsudskiego.