Profilaktyka fluorkowa w klasach 1-6

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

U uczniów, szkół podstawowych (klasy 1–6) znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l, realizowana jest grupowa profilaktyka fluorkowa metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni.

Do prowadzenia grupowej profilaktyki fluorkowej stosowany jest preparat Elmex. Świadczenie będzie prowadzone u uczniów, u których Rodzice wyrażą zgodę na cały okres kształcenia w klasach 1-6. W przypadku zmiany decyzji, proszę o pisemną informację do pielęgniarki szkolnej.

 

Dlaczego warto fluoryzować zęby?

Fluor przenika szkliwo zębów i działa na obecne w nim związki wapnia. Dzięki temu wapń słabiej rozpuszcza się w kwasach. W rezultacie zęby stają się bardziej odporne na kwasy i bakterie, powodujące próchnicę.

Grupowa profilaktyka fluorkowa zostanie przeprowadzona, gdy sytuacja epidemiczna kraju na to pozwoli, poprzedzona zostanie konsultacją z Przedstawicielami Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i konsultatnem wojewódzkim ds. epidemiologiiI.