Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 29.04.2022

29 kwietnia 2022

W piątek 29 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki - Konstytucji 3 Maja. Obchody rocznicy należą do stałych elementów naszego kalendarza szkolnego. To był również dzień rozpoczęcia obchodów jubileuszowych 50-lecia istnienia naszej szkoły.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: pani Genowefa Odrzywołek – była dyrektor SP nr 16, pan Tomasz Jewuła - były przewodniczący Rady Rodziców, a obecnie pełnomocnik Prezydenta Miasta Jaworzna ds. oświaty oraz pani Joanna Porzyczka - przewodnicząca Rady Rodziców i absolwentka naszej szkoły.

Po wprowadzeniu Pani dyrektor w swoim przemówieniu powitała wszystkich zgromadzonych, przedstawiła krótką historię szkoły, przypomniała nazwisko, obecnej na uroczystości pani Genowefy Odrzywołek, dyrektora szkoły w latach 1991-2005, podkreślając jak wielki wkład wniosła w rozwój szkoły. Wzruszające i ciepłe słowa podziękowania zostały skierowane do gości, pracowników szkoły oraz uczniów.

Pani dyrektor Genowefa Odrzywołek w swoim wystąpieniu wspomniała pierwszego dyrektora szkoły Pana sp. Czesława Bugdalskiego, swoich współpracowników, początki szkoły, w której pracowała od pierwszych chwil jej istnienia oraz przywołała liczne sukcesy sportowe uczniów, którymi zawsze mogliśmy się poszczycić. Wyraziła zadowolenie z faktu, że sport w życiu szkoły nadal zajmuje ważne miejsce. Była to piękna i wzruszająca opowieść o naszej szkole i ludziach, którzy ją tworzyli oraz uczniach i ich sukcesach, z uwagą wysłuchana przez obecnych na uroczystości uczniów, nauczycieli i gości.

Młodzież, pod opieką nauczycieli Iwony Kalinkiewicz i Grażyny Prokop, przygotowała montaż słowno- muzyczny, przywołujący najważniejsze daty, postaci i wydarzenia z historii naszego kraju. Akademię poprowadziły uczennice z klasy ósmej - Natalia Moszkiewicz i Weronika Porzyczka. Była to lekcja historii i okazja do przemyślenia wartości patriotyzmu, jak i bogactwa naszej narodowej historii. Ten występ z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły, która nosi zaszczytne imię Konstytucji 3 Maja. Piękne dekoracje, które przeniosły nas w minione wieki, przygotowała pani Izabela Fidytek- Dyl.

Druga część uroczystości to przypomnienie chwil, wobec których nie można przejść obojętnie, skłaniające do refleksji i przemyśleń. Okazje tego typu nie zdarzają się codziennie.

Nasza szkoła od 50 lat od roku 1971 kształtuje umysły i serca młodych jaworznian. 50 lat w historii świata to maleńkie ziarnko maku w wielkiej makówce wydarzeń, a w historii naszej szkoły szkoły to: wiele pokoleń nauczycieli, uczniów, rodziców, pracowników; to również morze radości, sukcesów, śmiechów i wzruszeń. Nasza szesnastka to nie tylko nauka, ale również miejsce odkrywania zamiłowań, talentów, zdrowej rywalizacji. To tutaj zawiązują się przyjaźnie, które są w stanie przetrwać całe lata.

Dzisiejsza Szesnastka to: 21 oddziałów, 470 uczniów, 56 nauczycieli oraz 14 pracowników administracji i obsługi. W latach 1971 - 2021 ukończyło szkołę 4451 uczniów. Przemijają wokół nas ludzie i zdarzenia. Ze szczególnym wzruszeniem myślimy dziś o tych nauczycielach, pracownikach szkoły, absolwentach, którzy odeszli. Pragniemy wyrazić uznanie dla wysiłku i pracy dyrektorów i nauczycieli, którzy tworzyli i tworzą naszą szkołę.

Przez 50 lat nasza szkoła zmieniła się, rozbudowywała. Dobudowano szatnie, wybudowano boisko i trybuny, terenową pracownię przyrodniczą, nowy parking. Obecnie nasz budynek po termomodernizacji prezentuje się pięknie. Szkoła funkcjonuje w zmieniającej się rzeczywistości. To już nie papierowy, ale elektroniczny dziennik, to komputery w każdej klasie, tablice multimedialne. Uczymy się pięć dni w tygodniu, a przecież rodzice, dziadkowie przypominają w swoich opowieściach o 6-dniowym tygodniu nauki w szkole, o mundurkach, o tarczach na ramieniu, o odznakach wzorowego ucznia. Przez lata mieliśmy drugi budynek, który służył najmłodszym uczniom dzielnicy, szkoła liczyła wtedy trzykrotnie więcej uczniów niż obecnie.

Niezmienne jest wciąż to, że najważniejszy w naszej szkole jest młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury Szesnastki i który ma uwierzyć w swoje siły, nie bać się marzyć i sięgać gwiazd.

Nasza szkoła zawsze miała szczęście do dobrych nauczycieli, którzy traktowali i traktują swoją pracę jako powołanie . Pracują z pasją, mają czas dla swoich uczniów i potrafią wydobyć z nich to, co najlepsze.

Od 2005 roku o naszą szkołę troszczy się Pani Dyrektor Beata Wiktor i pokazuje z jaką odpowiedzialnością należy kierować placówką, zawsze mając na uwadze przede wszystkim dobro uczniów. I właśnie dzisiaj uczniowie podziękowali za troskę o sprawy szkoły, za każdy dzień spędzony w jej murach, za poczucie bezpieczeństwa, za cierpliwość i wyrozumiałość, za okazywaną im życzliwość i wsparcie.

Iwona Kalinkiewicz

Przemówienie jubileuszowe dyrektora szkoły