Ślubowanie uczniów klas 1 - 4.10.2019

4 października 2019

Dzień 4 października 2019 roku to ważna data w życiu naszej szkoły. Tego dnia 47 uczniów klas pierwszych zdało swój pierwszy szkolny egzamin i zostało pasowanych na Uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie.

Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem dla dziecka i jego rodziców. Dzieci poznają szkołę i siebie nawzajem. Muszą sprostać nowym wymaganiom, jakie stawiają przed nimi nauczyciele. Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się po okiem wychowawczyń od początku roku szkolnego. Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia, zasady bezpieczeństwa.

Uroczystość ślubowania odbyła się w piękne piątkowe popołudnie. Tego dnia uczniowie przybyli do szkoły w strojach galowych. Nie zabrakło też gości, byli rodzice, dziadkowie i rodzeństwo pierwszaków. Uczniowie klas starszych powitali pierwszoklasistów w szkolnej rodzinie i zaoferowali swą pomoc w razie trudności. Uroczystość rozpoczęła się pięknym tańcem narodowym „Polonezem", który wraz z uczniami zatańczyli ich rodzice. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje programy artystyczne. Mimo dużej tremy wszystko wypadło znakomicie. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie w obecności sztandaru szkoły. Pierwszoklasiści z wielkim przejęciem powtarzali za Panią Wicedyrektor Danutą Midą słowa ślubowania.

"Ślubuję uroczyście!
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli i rodziców.
Będę uczył się tego, co piękne.
Będę kochał swoją Ojczyznę".

Następnie uczniowie zostali pasowani przez Panią Dyrektor Beatę Wiktor na ucznia Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie, przy pomocy symbolicznego ołówka. Po dokonaniu pasowania Pani Dyrektor Beata Wiktor skierowała do zgromadzonych ciepłe słowa, przyjmując pierwszoklasistów w poczet uczniów naszej szkoły a rodziców zaprosiła do owocnej współpracy. Wychowawczynie: pani Beata Kuśmierczyk-Łaźnia, pani Renata Szymonek wręczyły pamiątkowe dyplomy i legitymacje uczniowskie, a rodzice niespodziankę w postaci kuferka dydaktycznego. Na koniec uroczystości wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

Beata Kuśnierczyk-Łaźnia