Poznajemy historię Biblii w Muzeum Miasta Jaworzna

22 lutego 2018

Uczniowie klas szóstych i siódmych w dniach 20 i 22 lutego 2018 r. obejrzeli wystawę pt. "Historia Biblii". Tysiącletnie dzieje Biblii prezentuje Muzeum Miasta Jaworzna.

Projekt jest interaktywnym sposobem zapoznania zwiedzających z historią powstania Biblii, opowieścią obrazującą 1500 lat historii powstania jednej tylko książki - Pisma Świętego. Kolejne 2000 lat to historia powstawania przekładów Pisma Świętego na języki narodowe.

Mieliśmy okazję przyjrzeć się słowom zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych na papirusie i pergaminach. Zobaczyliśmy pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura. Pierwsze tłumaczenie Biblii na język starołaciński pochodzi z VII w. n. e. Uczniowie wysłuchali prelekcji oraz wzięli udział w warsztatach na temat "Język Biblii" Każdy uczeń zapisał swoje imię literami języka hebrajskiego.

Wystawa była dla uczniów niezwykłą lekcją języka polskiego i historii.

Iwona Kalinkiewicz