"Czytanie na dywanie" - zajęcia czytelnicze w świetlicy

19 stycznia 2018

Zajęcia czytelnicze mają za zadanie rowzijać zainteresowania literaturą, pogłębiać pasje i umiłowanie do książek.

Podczas tych zajęć uczniowie sami wybierają książkę do czytania, mają do dyspozycji biblioteczkę świetlicową, a także szkolną bibliotekę. Mogą też przynieść własną ulubioną książkę do czytania. Przez godzinę w wyznaczone dni w tygodniu "czytamy na dywanie" Każde dziecko czyta w ciszy wybraną przez siebie książkę.

Przeczytane fragmenty uczniowie opowiadają sobie nawzajem, tworzą ilustracje obrazujące przeczytane teksty. Wypełniają również tzw. "kartę świetlicowego czytelnika", w ktorej wpisują najważniejsze informacje o danej książce: tytuł, autora, ilość przeczytanych stron, nazwę głównego bohatera, ulubionego bohatera, najciekawszą przygodę oraz ogólną ocenę książki (od 1 do 6). Dzięki ocenie książki można zauważyć, że ilu czyetlinków, tyle gustów literackich. Zdarza się, że dana książka dostaje różne oceny od swoich czytelników. "Karta świetlicowego czytelnika" pozwala rózwnież rozpoznać zainteresowania czytelnika, na podstawie oceny książki możemy wywnioskować jaka tematyka najbardziej interesuje ucznia.

• Powiększ zdjęcie Ilustracje do przeczytanych baśni

Ilustracje do przeczytanych baśni