W Muzeum Chleba w Radzionkowie

28 października 2017

W październiku wszystkie klasy trzecie odwiedziły pierwsze w Polsce Muzeum Chleba, znajdujące się w Radzionkowie. Wycieczka miała na celu poznanie historii chleba i etapów jego powstawania, a także kultywowanie i uczenie szacunku do chleba oraz związanych z nim tradycji i zwyczajów.

Muzeum jest wyposażone w pokaźny zbiór eksponatów muzealnych, służących dawniej ludziom do wypiekania chleba. Podziwiana przez uczniów kolekcja obejmowała także wyposażenie dawnego sklepu i pomieszczenia mieszkalnego. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się temu, jak żyło się w przeszłości.Uczniowie oglądali także film pt. "Chleb", przedstawiający historię chleba i etapy jego powstawania. W multimedialnym pokazie spotkali założyciela Muzeum - pana Piotra Mankiewicza, który opowiadał o swoich muzealnych zbiorach. Ciekawym punktem było własnoręczne formowanie plecionych bułeczek, które następnie zostały upieczone. Świeże i ciepłe bułeczki uczniowie z radością zajadali, a niektórzy zabrali do domu, by pochwalić się rodzicom. Na zakończenie, uczniowie doświadczyli lekcji w starej szkole. Zasiedli w ławkach z kałamarzami na blatach i pisali na kamiennych tabliczkach. Oglądali także wyposażenie klasy sprzed stu lat, a także stroje, w jakich wówczas uczęszczano do szkoły. Bardzo interesującym punktem była wystawa historycznych komputerów i maszyn do pisania.

Wizyta w Radzionkowie była dla uczniów ciekawym przeżyciem, pełnym różnorodnych atrakcji.

Paulina Chlost

• Powiększ zdjęcie Dawna cukiernia

Dawna cukiernia

• Powiększ zdjęcie Dawne wyposażenie domu