Publiczna prezentacja wyników autoewaluacji w ramach działań programu "Szkoła Promująca Zdrowie" - 26.05.2015

29 maja 2015

Wyniki autoewaluacji

„Zdrowie to podstawa, wszelkiego szczęścia"

Pod takim hasłem w dniu 26 maja w naszej szkole zaprezentowano dla środowiska działania, jakie podjęto w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie do którego przystąpiliśmy w 2007 roku. Dzięki zaangażowaniu i współpracy nauczycieli oraz wsparciu ze strony licznych instytucji zmieniła się świadomość w zakresie zdrowia nie tylko uczniów szkoły, ale także nauczycieli i rodziców, co zaowocowało przyznaniem naszej placówce w 2012r - certyfikatu „Ślaskiej Szkoły Promującej Zdrowie". Było to nie tylko docenieniem naszych osiągnięć w tym zakresie ale przede wszystkim ogromnym zobowiązaniem na przyszłość.

Tego dnia zebrali się: nauczyciele oraz przedstawiciele rodziców i uczniów aby podsumować w jaki sposób wypełniliśmy to zobowiązanie. Na spotkaniu nie zabrakło także ważnych gości, m. in.: konsultanta ROM-E Metis w Katowicach – p. T. Wojtasika, dyrektora MZOPO-W p. B. Śledzińskiej, Powiatowego Inspektora Sanitarnego – p. C. Galera-Cebo, kierownika Kliniki OKULUS - p. A. Nowak, przedstawicieli Rady Miejskiej, związków zawodowych, dyrektorów szkół i przedszkoli.

Najpierw głos zabrała p. dyr. B. Wiktor, a potem koordynator ROM-E Metis w Katowicach - p. T. Wojtasik. Następnie dokonania w ramach działań, które obejmowały cztery obszary: prawidłowe odżywianie, higienę, aktywność fizyczną i wypoczynek oraz profilaktykę przedstawili nauczyciele w formie prezentacji z pokazem slajdów oraz uczniowie. Omówiono także ciekawe projekty typu: "Światło w życiu człowieka" (p. G. Grad), warsztaty artystyczne dla rodziców (p. I. Dyl) oraz akcję, "Moje miasto bez elektrośmieci". Prelekcję nt. ,,Problemy ze wzrokiem, a trudności w szkole" wygłosiła p. dr A. Nowak. Poszczególne wystąpienia urozmaiciły interesujące występy młodych artystów. W poetyckiej formie zinterpretowano "Piramidę żywienia" (K. Obtułowicz i G. Janus z kl. 5b) czy wiersz J. Tuwima "Okulary" (N. Jurkowska kl. 5c). Wystąpił także teatr profilaktyczny "Kropka" w bajce "Zdrowy Czerwony Kapturek" prowadzony przez p. B. Kuśnierczyk – Łaźnię. Doskonałą ilustracją sprawności był występ zespołu, który zajął I miejsce w mistrzostwach Jaworzna w aerobiku rekreacyjnym, który trenuje p. A. Patucha. Zaśpiewał także chór szkolny prowadzony przez p. G. Prokop.

Na zakończenie wyniki Raportu Autoewaluacji przedstawiła p. A. Liszka – koordynator do spraw Promocji Zdrowia w naszej szkole. A potem wszystkim za ogrom pracy i kreatywne działanie jeszcze raz podziękowała p. dyrektor szkoły B. Wiktor zapraszając wszystkich zebranych na zakończenie na "smaczną i zdrową niespodziankę". Za całość imprezy odpowiadały: p. wicedyr. D. Mida oraz p. G. Sionkowska, która także prowadziła spotkanie.

Na pewno na długo pozostanie ono w pamięci wszystkich obecnych oraz zmobilizuje ich do dalszych działań w zakresie zdrowia.

Rzecznik Prasowy Szkoły – p. G. Sionkowska