Wielka Racza

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 października 2016

Wielka Racza (1236 m n.p.m.) – najwyższy szczyt grupy Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim (na Słowacji są to Beskidy Kysuckie).

Wielka Racza znajduje się na głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz  Wielki Europejski Dział Wodny.  Na Wielkiej Raczy grzbiet ten zmienia kierunek. Między trzema grzbietami Wielkiej Raczy są trzy doliny, którymi spływają trzy potoki: Racza, Klubinský potok i Oszczadnica.

Wielka Racza jest całkowicie zalesiona, ale na jej wierzchołku jest trawiasta hala, z której rozciąga się szeroka panorama z charakterystyczną grupą Małej Fatry. Szczyt jest jednym z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego. Obserwację widoków ułatwia plaftorma widokowa wybudowana w 1997 r. wspólnie przez Polaków i Słowaków.

Na szczycie znajduje się schronisko PTTK na Wielkiej Raczy. Poniżej szczytu po stronie słowackiej znajduje się kompleks narciarski (Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica) położony na wysokości 639-1048 m n.p.m.

Trasa rajdu

Trasa piesza: Rycerka Górna Kolonia – Wielka Racza (schr.) – Przegibek (schr.) – Rycerka Górna.

Trasa rajdu początkowo wiodła ścieżką przyrodniczą w Rezerwacie Śrubita.

Śrubita – leśny, ścisły rezerwat przyrody w Beskidzie Żywieckim. Leży na terenie miejscowości Rycerka Górna w gminie Rajcza, w powiecie żywieckim. Utworzony w 1957 r, o powierzchni 24,99 ha. Jest to rezerwat z ponad 200–letnim, naturalnym drzewostanem świerkowo – bukowo – jodłowym w dolnym reglu. Położony jest na północno – zachodnim stoku góry Bugaj w grupie Wielkiej Rajczy.

Ochronie podlega starodrzew o charakterze zbliżonym do dawnej "Puszczy karpackiej". W rezerwacie oprócz dorodnych buków rosną liczne stare jodły sięgające 50 m wysokości, których pnie mają często i po 100 cm średnicy w pierśnicy.

Pod okapem starych drzew dobrze odnawia się buk. W runie występują wszystkie trzy rodzime gatunki żywców: żywiec gruczołowaty, żywiec cebulkowy i żywiec dziewięciolistny. Obok nich rosną tu inne typowe gatunki dla tego zespołu leśnego: gwiazdnica gajowa, przytulia wonna, paprotnik kolczysty i nerecznica szerokolistna. Z rzadkich w Polsce gatunków roślin stwierdzono występowanie tocji karpackiej.

Fauna rezerwatu charakteryzuje się występowaniem takich ssaków jak: jeleń, borsuk, lis, kuna leśna, przejściowo wilk. Interesującą grupę stanowią także liczne chrząszcze, których ulubionym miejscem występowania są stare, obumierające drzewa.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy

    Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy

  • Powiększ zdjęcie W rezerwacie

    W rezerwacie

  • Powiększ zdjęcie W czasie wędrówki kilkakrotnie widzieliśmy salamandrę plamistą

    W czasie wędrówki kilkakrotnie widzieliśmy salamandrę plamistą

  • Powiększ zdjęcie W czasie rajdu towarzyszem był  nam deszcz

    W czasie rajdu towarzyszem był nam deszcz

  • Powiększ zdjęcie Nareszcie w schronisku

    Nareszcie w schronisku

  • Powiększ zdjęcie I to już niestety ostatnie chwile rajdu

    I to już niestety ostatnie chwile rajdu