Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

14 lutego 2022

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu był obchodzony w dniu 8 lutego.

W dniach 7-11 lutego uczniowie klas 4-8 na lekcji informatyki uczestniczyli w wirtualnej w grze w pokoju zagadek (escape room). Głównym celem gry było zdobycie cyfrowego kodu, który zapobiegnie atakowi hakerskiemu na łącze internetowe w naszej szkole. Aby go zdobyć należało wykazać się logicznym myśleniem oraz wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa i zagrożeń w internecie, zaliczać kolejne zadania i zdobywać kolejne cyfry kodu.
W czasie rozgrywki uczniowie wypełniali kartę pracy, wpisując odpowiedzi na niektóre zagadki i odsyłali do nauczyciela. Osoby, które bezbłędnie odpowiedziały na pytania, otrzymały cząstkową ocenę celującą z informatyki.

Uczniowie klas 1-3 obejrzeli filmiki edukacyjne, które uświadomiły uczniom jakie zagrożenia czyhają w wirtualnym świecie. Dzieci dowiedziały się dlaczego nie należy zamieszczać w sieci swoich danych osobowych oraz poznały zagrożenia płynące z beztroskiego zawierania znajomości internetowych. Nauczyciele zwrócili również szczególną uwagę na ilość czasu, jaką dzieci spędzają przed komputerem i jakie jest to niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do uzależnienia. Uczniowie dowiedzieli się jak postępować, aby bezpiecznie korzystać ze stron internetowych, w tym z bardzo popularnych obecnie portali społecznościowych.
Podsumowaniem wiadomości uzyskanych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu było stworzenie prac plastycznych zawierających najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci, uzupełnienie kart pracy i wykonanie modeli wirusów komputerowych przez uczniów klas 3.

List do Rodziców od Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaworznie