Obchody 40-lecia SP16

W tym wyjątkowym dniu 2 maja 2011 roku – w dniu święta flagi spotkali się byli i aktualni pracownicy naszej szkoły, uczniowie, ich rodzice i zaproszeni goście aby uczcić 40-lecie jej istnienia oraz 20-lecie nadania nowego zaszczytnego imienia Konstytucji 3 Maja. Najpierw wszyscy udali się do Kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny na mszę świętą w intencji naszej szkoły. Potem wspólnie przeszli do Miejskiego Centrum Kultury i Sportu gdzie zaproszono wszystkich zgromadzonych na uroczystą akademię. Wszystkich powitała dyrektor szkoły mgr B. Wiktor. Następnie zaprezentowano wiersze, piosenki oraz tańce o charakterze narodowym. Całą uroczystość prowadzili: mgr B. Olesik i wicedyrektor mgr R. Soból. Na zakończenie uroczystości wystąpili przedstawiciele naszego miasta: wiceprezydent p. T. Kaczmarek, Przewodniczący Rady Miejskiej p. J. Ciołczyk oraz Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miejskiej p. E. Zuber, którzy na ręce pani dyrektor szkoły wręczyli kwiaty i pamiątkowe tablice. Miły upominek w postaci encyklopedii przekazał w tym dniu także Naczelnik Wydziału Edukacji p. Z. Mika. Kolejnym punktem tego świątecznego dnia był wspólny przemarsz do budynku placówki i możliwość zwiedzania jej. Goście mogli zobaczyć ciekawe przygotowane na tą okazję okolicznościowe wystawy: ,"Szkoła dawniej i dziś" przygotowaną przez mgr R. Szymonek, która pokazywała przedmioty szkolne z lat siedemdziesiątych oraz te, które wiążą się z postępem współczesnej szkoły, oraz tablice upamiętniające historię naszej placówki opracowane przez mgr G. Sionkowską i wicedyrektora mgr. R. Sobola, a także interesujące plansze ukazujące życie codzienne naszej szkoły przygotowane przez mgr R. Kudzię i wicedyrektor mgr D. Midę. Na tym zakończono pierwszą część jubileuszowych spotkań.

Kolejny etap obchodów odbył się w godzinach popołudniowych. O godz. 15.00 przybyli wszyscy zainteresowani aby dalej uczestniczyć w tym ważnym dla szkoły dniu. Rozpoczęto rozgrywkami sportowymi. W meczu uświetniającym jubileusz szkoły rywalizowały dwie drużyny: nauczycieli orazr odziców. Do każdej z nich dobrano losowo chętnych uczniów. Nad przebiegiem spotkania czuwał sędzia halowej piłki nożnej mgr D. Chrapek, a spotkanie relacjonował mgr M. Olekszak. Ponieważ spotkanie zakończyło się remisem, wykonano pięć rzutów karnych po których zwycięstwo odniosła drużyna przedstawicieli rodziców wraz z uczniami. Następnie wystąpiła z pokazem tanecznym szkoła tańca "Tito". Potem odbył się ciekawy pokaz zorganizowany przez Policję oraz Straż Pożarną. Wszyscy obecni mieli okazję zapoznać się ze sprzętem oraz wyposażeniem zarówno wozu policyjnego jak i bojowego wozu strażackiego. Pokaz uatrakcyjniono demonstracją umiejętności specjalnie szkolonych psów. Tego dnia wręczano także nagrody dla uczniów, którzy brali udział w towarzyszących obchodom konkursach: plastycznym "Moja 16-tka" (odpowiedzialna mgr A. Kaczanowska) oraz literackim "Moja szkoła" (odpowiedzialna mgr. Z. Śliwińska). Podczas trwania całej jubileuszowej imprezy wszyscy chętni mogli skorzystać z udostępnionych na terenie boisk szkolnych obiektów zabawowych, a także uczestniczyć w loterii fantowej. Równocześnie na terenie budynku szkolnego można było odpocząć w "kawiarence" pełnej słodkości i delektując się ciasteczkami przeżyć "ucztę duchową" podziwiając rysunki uczennicy klasy VIb G. Drabik. Dzień zakończono popisami uczniów i absolwentów naszej szkoły. Zgodnie z zaleceniami Minister Edukacji Narodowej K. Hall, że rok szkolny 2010/2011 jest Rokiem Odkrywania Talentów zorganizowano to ciekawe widowisko, aby wszyscy chętni i zdolni uczniowie szkoły mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne, recytatorskie, taneczne, instrumentalne, a także plastyczne. Koncert prowadziła mgr B. Tokarczyk. Cieszył się on bardzo dużym zainteresowaniem zgromadzonych pracowników naszej placówki oraz przybyłych gości. Wszyscy, którzy tego dnia przekroczyli mury naszej szkoły mogli także złożyć wpis w udostępnionej księdze pamiątkowej.

Mamy nadzieję, że wszyscy na długo zapamiętają te miło i zarazem wzruszająco spędzone chwile, i wiele razy będą wracali do nich w swoich wspomnieniach. Bo było to szczególne wydarzenie w życiu społeczności naszej szkoły i jej wychowanków. Na zakończenie nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wszystkim kolejnych udanych jubileuszy.

rzecznik prasowy szkoły mgr G. Sionkowska