Polskie lekturki spod chmurki

8 czerwca 2020

W okresie od 1.03 do 31.05.2020 realizowaliśmy wspólnie III moduł projektu pt.”Polskie lekturki spod chmurki”. W tym module zdecydowaliśmy się na wiersze Juliana Tuwima.

Wstępem do realizacji zadań było wspólne czytanie na lekcjach lektury „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą” autorstwa Agnieszki Frączek. Książka wszystkim nam się bardzo podobała, była pełna zabawnych i zaskakujących sytuacji. Poznaliśmy kilka ciekawych historii z dzieciństwa Juliana Tuwima. Po przeczytaniu książki mieliśmy za zadanie, korzystając również z innych źródeł, przygotować plakat na temat naszego autora. Zadania niestety nie udało nam się zrealizować wspólnie w szkole, ale świetnie poradziliśmy sobie z nim samodzielnie w domu.

Z uwagi na zawieszenie zajęć dydaktyczno – wychowawczych w szkole, zmuszeni byliśmy kontynuować realizację projektu zdalnie, nie zniechęciło nas to jednak do wykonania z zaangażowaniem pozostałych zadań.

Każdy uczeń wybrał sobie jeden wiersz Julina Tuwima i zaprezentował go w formie graficznej na plakacie. Następnie uczniowie uzupełnili strony lekturnika dotyczące wybranego wiersza w III module projektu. Wszyscy z radością patrzyliśmy jak zapełniały się ostatnie strony naszych lekturników.

Kolejnym zadaniem było wykonanie trójwymiarowej, stojącej sylwetki głównego bohatera wybranego utworu. Uczniowie wykorzystali do ich stworzenia rozmaite materiały, które akurat mieli w domu. Powstały bardzo pomysłowe prace.

Ostatnim zadaniem tego modułu był pokaz mody baśniowej, podczas którego, na potrzeby realizacji zadania, uczniowie przeobrazili się w postacie z wierszy Juliana Tuwima. W fantastycznych przebraniach, z wielkimi uśmiechami na twarzy zaprezentowali się w scenkach z wybranych wierszy. Było to z pewnością zadanie, przy którym bawiliśmy się najlepiej z wszystkich zrealizowanych w III module.

Wspaniale bawiliśmy się w trakcie całego projektu. Realizacja zadań była dla nas niebywałym wyzwaniem, szczególnie w trakcie nauki na odległość. Uczniowie jednak świetnie sobie ze wszystkim poradzili.

Na zakończenie otrzymaliśmy Certyfikat ukończenia ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”, a każdy uczeń dyplom za udział w projekcie.

"Kapuśniaczek"

"Kotek"