Tydzień Bezpieczeństwa - 6-10.02.2023

13 lutego 2023

W dniach 6 - 10 lutego 2023 r. w naszej szkole odbył się Tydzień Bezpieczeństwa. Wszyscy uczniowie klas 1 - 8 uczestniczyli w zajęciach, których celem było przypomnienie uczniom tematyki bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa na drodze oraz cyberbezpieczeństwa w związku z przypadającym w dniu 7 lutego Dniem Bezpiecznego Internetu.

Klasa 1b rozwiązywała quizy i testy online dotyczące bezpieczeństwa w sieci i na drodze. Uczniowie kolorowali puzzle z zasadami bezpieczeństwa w sieci oraz wykonali prace plastyczne.

Katarzyna Szpak

Klasa 2a omówiła takie zagadnienia jak bezpieczeństwo na drodze, w górach, w domu, w szkole, na wycieczce, w internecie, w czasie zabawy oraz relacje z rówieśnikami.
Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, rozwiązywali quizy, ustalali zasady bezpiecznych zachowań, odgrywali scenki dramowe. Utrwalili numery alarmowe i dowiedzieli się w jaki sposób prawidłowo wezwać pomoc. Dzieci wiedzą jak należy prawidłowo przechodzić przez ulicę. Wykonali lapbook przedstawiający makietę ulicy „Bezpieczna droga do szkoły”.

Patrycja Mastela

Uczniowie klas 4-6 na zajęciach techniki przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w ruchu pieszych. Na zajęciach informatyki uczniowie klas czwartych zostali zapoznani z konsekwencjami stosowania cyberprzemocy, sposobami zapobiegania jej oraz radzenia sobie z cyberprzemocą. Uczniowie klas piątych omówili problemi hejtu i mowy nienawiści, poznali sposoby metod radzenia sobie z internetowym hejtem. Uczniowie klas szóstych i siódmych nauczyli się rozpoznać fałszywą i zmanipulowaną informację, dowiedzieli się, dlaczego zmanipulowane informacje wydają się bardziej atrakcyjne niż prawdziwe, czemu służy tworzenie i rozpowszechnianie dezinformacji oraz kto na tym korzysta. Uczniowie klas ósmych omówili zagadnienia związane z kreowaniem własnego wizerunku w sieci, dowiedzieli się, jak świadomie i rozważnie prezentować się online oraz jakie mogą być konsekwencje tworzenia własnego, negatywnego wizerunku w sieci.

Damian Adamek

Uczniowie klasy 2b w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu obejrzeli filmy edukacyjne z serii "Owce w sieci", utrwalili tym samym zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Na podsumowanie zajęć wykonaliśmy plakaty w grupach.
Klasa małych ratowników- w ramach zajęć uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili zasady bezpiecznego przechodzenia przez drogę, numery alarmowe oraz podstawy udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się jak zachować się w razie wypadku i jak wezwać pomoc.
Agnieszka Walicka

Uczniowie klasy 3a mieli okazję obejrzeć filmy edukacyjne z serii Sieciaki.pl przygotowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Omówione zostały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Na zajęciach edukacji informatycznej trzecioklasiści wykonywali plakaty "Bezpieczny Internet”.
Na zajęciach edukacyjnych poruszona została także tematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie wykonywali prace plastyczne pt. "Moja bezpieczna droga do szkoły”. Zostały zaprezentowane i omówione filmiki edukacyjne z serii "Jeż Drogowiec” Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na zakończenie trzecioklasiści rozwiązywali test wiedzy "Jestem uczestnikiem ruchu drogowego” zawierający pytania przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową.
Marta Jelonek

• Powiększ zdjęcie Rozpoznawanie dezinformacji w internetowych artykułach