Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką"

2 grudnia 2021

Projekt nastawiony na naukę przez zabawę ale przede wszystkim łączy świat sztuki z kompetencjami kluczowymi.

W roku szkolnym 2021/2022 do projektu dołączyło:

• 3130 placówek,
  • 4892 nauczycieli,
  • 103193 przedszkolaków, uczniów.

Uczestnicy projektu realizują co najmniej sześć zadań z listy,dopuszczalne jest również zrealizowanie zadania własnego w obrębie tematyki projektu i pięciu zadań z listy.

Zadania projektowe zrealizowane:

1. „Festiwal Twórczości” - od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna. Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki (15.09.2021). Zapoznanie dzieci z historią Vashti, bohaterką książki „Kropka” Petera H. Reynoldsa, stworzenie galerii prac inspirowanej twórczością Vashti. Uczniowie próbowali też reprodukcji obrazów Georges'a Seurat i Yayoi Kusamy, poznali nowe słowo:pointylizm.
  2. „Kolorowe kredki” - zorganizowanie w swojej placówce akacji charytatywno-ekologicznej.
  3. "Kolorowe bloki" - konstrukcja z klocków nawiązująca do prac Pieta Mondriana.
  4. „Drzewo życia” - z okazji Dnia Drzewa (10.10.2021) zorganizowaliśmy zajęcia w plenerze,gdzie pobieraliśmy energię od drzew a następnie malowaliśmy drzewa zainspirowani obrazem Gustava Klimta.
  5. „Matematyka w obrazach” - ćwiczenie spostrzegawczości, odkrywanie ukrytych cyfr na obrazie „Od 0 do 9” (Jasper Johns).
  6. „Obrazy malowane nożyczkami” - byliśmy jak Henri Matisse, piękno i harmonia przy użyciu nożyczek i kolorowego papieru, gazet.
  7. „Nastrój wyrażony kolorem” - barometr emocji w postaci własnego dzieła sztuki.
  8. „Sztuka ziemi (land art)” - tworzenie obrazów przy użyciu materiału przyrodniczego np. kamieni, patyków, liści, szyszek. Zapoznanie z twórczością Andy'ego Goldsworthy. Podczas zajęć w plenerze stworzyliśmy dzieło niemalowane z użyciem darów jesieni ( liści, żołędzi, kasztanów, itp.).
  9. „Koło życia” - mandala. Tworzenie wzorów na bazie koła z użyciem produktów spożywczych, materiałów plastycznych.
  10. Google Arts and Culture” - aplikacja mobilna, która może przybliżyć w atrakcyjny sposób świat sztuki. Za pomocą Art Transfer zamieniliśmy zdjęcia prac dzieci wykonanych w ramach projektu w dzieła znanych artystów. I w ten sposób mieliśmy okazję zobaczyć jak mniej więcej obrazy stworzone przez dzieci wykonaliby wielcy malarze. Między innymi Naszą sztukę ziemi zamieniliśmy w obraz Van Gogha,Johna Singera Sargenta, Marca Chagalla. Drzewo życia w dzieło Clauda Moneta, Wassilyia Kandinskyego, Eudvarda Muncha,obrazy malowane nożyczkami w obraz Leonarda Da Vinci, Beauforta Delaneya, barometr uczuć w sztukę Andy'ego Warhola i Fridy Kahlo. Kropkowane obrazy w dzieła Gustava Klimta i Yayoi Kusamy. A matematykę w obrazach widzimy jako dzieło Keitha Haringa i Yayoi Kusamy.

E.Zyzańska. M.Habowska-Madrak

• Powiększ zdjęcie Drzewo życia