04.10.2021 - Lekcja historii w Muzeum Auschwitz Birkenau

6 października 2021

Początkiem października uczniowie klas ósmych odwiedzili jedno z najważniejszych miejsc w polskiej historii - Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Nie była to typowa wycieczka szkolna, ale czas poświęcony na poznanie bardzo tragicznego okresu dziejów, zarówno w historii Polski, jak i świata.

Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów
o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. To także obiekty związane z życiem więźniów w obozie. Nasi uczniowie z bliska zobaczyli jakie konsekwencje niesie ze sobą nienawiść, nacjonalizm i antysemityzm. Pod Ścianą Straceń  zapalili  znicze, minutą ciszy uczcili  pamięć ofiar.

Możemy być dumni z naszej młodzieży, która w skupieniu i powadze należnej temu miejscu zwiedziła teren byłego obozu. Przyjazd do Auschwitz Birkenau to swoista lekcja kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, budzenia szacunku, tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę, kolor skóry czy wyznanie.

I wciąż nie wolno nam zapomnieć: „Ludzie ludziom zgotowali ten los" (Z. Nałkowska "Medaliony”)

Anna Jasica

• Powiększ zdjęcie Klasa 8d