"Kobiety Niepodległej"

4 lutego 2019

31.01.2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej dla kl. 8c Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie.

Temat zajęć "Kobiety Niepodległej" został przygotowany w związku ze setną rocznicą. Uczniowie mogli dowiedzieć się, że dokładnie 26.01.1919r. odbyły się pierwsze wybory do Sejmu Ustawodawczego (1919-1922), w których kobiety otrzymały prawa wyborcze i zasiadły w parlamencie. Wybrano pięć posłanek: Gabrielę Balicką, Jadwigę Dziubińską, Irenę Kosmowską, Marię Moczydłowską, Zofię Moraczewską. W następnych miesiącach, po wyborach uzupełniających, w ławach sejmowych zasiadły kolejne trzy posłanki: Zofia Sokolnicka, Franciszka Wilczkowiakowa i Anna Piasecka.

To właśnie tym paniom poświęcona była wystawa zorganizowana w bibliotece „100-lecie uzyskania Praw Wyborczych przez Polki”, z którą mogli zapoznać się po zajęciach.