13 czerwca 2018

W bieżącym roku szkolnym uczniowie rozwijali swoje umiejętności programowania w środowisku Scratch.

Scratch jest edukacyjnym językiem obiektowym, stworzonym do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania oraz środowiskiem programistycznym służącym do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku.

Został stworzony przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) i opracowany specjalnie dla edukacji przez zespół profesora Mitchela Resnicka, pomysłodawcę serii Lego MindStorms. Jego popularność wciąż rośnie i jest powszechnie wykorzystywany na całym świecie.

Podobnie jak w serwisie code.org, uczniowie tworzyli skrypty poprzez układanie bloczków (klocków), z poleceniami w języku polskim lub angielskim, w zależności od indywidualnego wyboru.

W ramach zajęć uczniowie:

• założyli konta w serwisie społecznościowym scratch.mit.edu, dzięki czemu mogli umieszczać i udostępniać innym swoje programy, dyskutowć o nich oraz oglądać, pobierać i modyfikować prace stworzone przez innych użytkowników serwisu,
  • edytowali istniejące obiekty (duszki), tworzyli własne obiekty i kostiumy,
  • tworzyli animacje, historyjki z dialogami,
  • wzbogacali swoje prace dźwiękiem,
  • tworzyli grafiki z użyciem figur geometrycznych (okręgu, prostokąta i trójkąta),
  • tworzyli gry.

Na zajęciach uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Każdy udany program wywoływał uśmiech na twarzy autora i wzbudzał ciekawość wśród innych. Uczniowie wymieniali się spostrzeżeniami i uwagami, pomagali sobie nawzajem, byli zaangażowani w wykonywanie projektów.

Damian Adamek