XVIII Rajd Szkoły do Trójkąta Trzech Cesarzy - 21 i 22.05.2018

22 maja 2018

Jednym z działań edukacyjnych naszej szkoły, związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - "Rok dla Niepodległej", był  zorganizowany w dniach 21-22 maja 2018 roku XVIII Rajd Szkoły.

Prawie 200 uczestników: uczniów, rodziców i nauczycieli wyruszyło w trasę: Trójkąt Trzech  Cesarzy - Park im. Jacka Kuronia w Sosnowcu - Mini zoo - Dolina Bialej Przemszy.  Zabraliśmy ze sobą dobry humor i wspaniałą pogodę.

Trójkąt Trzech Cesarzy to historyczne miejsce zlokalizowane obecnie na terenie Mysłowic i Sosnowca na styku rzek: Czarnej Przemszy i Białej Przemszy. Jest to historyczny punkt graniczny, gdzie od 1795 roku do zakończenia I wojny światowej zbiegały się granice trzech państw biorących udział w rozbiorze Polski: Cesarstwa Niemiec, Austrii i Rosji.  Granice biegły rzekami: Białą Przemszą, Czarną Przemszą oraz Przemszą. To również miejsce turystyczne, które już w XVIII i XIX wieku znane było w całej Europie. Od strony Mysłowic Trójkąt jest porośnięty lasem, a w miejscu gdzie niegdyś stała wieża, znajduje się głaz z tablicą pamiątkową z napisem: "W miejscu, w którym niegdyś stykały się granice trzech państw dzisiaj świętujemy wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i jesteśmy dumni, że wspólnie budujemy Europę bez granic."

Park miejski im. Jacka Kuronia w Sosnowcu to naprawdę niesamowite miejsce oferujące moc atrakcji dla dzieci. Park powitał nas pięknym ogrodem jordanowskim. Zlokalizowano tu plac zabaw, każde dziecko znalazło coś dla siebie. Zjeżdżalnie, bujane koniki, huśtawki, a wszystko kolorowe i zachęcające do świetnej zabawy. Z ogrodu jordanowskiego wchodzimy bezpośrednio do parku im. Jacka Kuronia. Podążając alejkami parku jesteśmy otoczeni zielenią. Widoki są naprawdę piękne. Warto  podążać alejkami parku, by odkryć wszystkie jego zakątki. W parku znajdują się trzy zbiorniki wodne. Okrągły, Leśny i Smug. Wzdłuż ich brzegów znajduje się bardzo wiele ławek, altanek i miejsc, w których można usiąść w cieniu i cieszyć się otaczającą przyrodą.

Niesamowitą atrakcją jest Mino Zoo zlokalizowane w centralnej części parku. Znajdziemy tu liczne zagrody z wieloma gatunkami zwierząt leśnych i hodowlanych. Sarny, osły, kozy, kaczki to tylko niektóre z nich. Zwierzęta można oglądać z bliska i poczuć się jak w prawdziwym lesie pełnym zwierząt. Dzieci mogą  poznać tutaj wiele gatunków i zobaczyć je na własne oczy. Wycieczka  tutaj to najlepsza lekcją  przyrody w praktyce.

Ostatnim punktem naszego Rajdu był spacer szlakiem, który przez wiele kilometrów biegnie doliną Białej Przemszy. O tym, że wycieczka była udana, świadczą zdjęcia zamieszczone w galerii.

Agnieszka Liszka, Iwona Kalinkiewicz