8 lutego 2018

Realizacja innowacji w roku szkolnym 2017/2018 odbywała się w ramach zajęć koła folklorystycznego Lajkonik. Podczas zajęć wykorzystano takie metody i techniki jak: uczenie się przez działanie, zabawy twórcze, praca z mapą, pogadanki, praca ze źródłem pisanym.

W trakcie zajęć uczniowie poznali układ taneczny i rytmiczny tańca regionalnego Poloneza. Poznali jego pochodzenie i nauczyli się figur tanecznych. W trakcie tych zajęć tanecznych realizowane były ćwiczenia w zakresie ruchu, orientacji w przestrzeni oraz ćwiczenia wyrabiające poczucie rytmu i akcentu w muzyce.

Uczniowie zostali również zapoznani z ludową sztuką teatralną poprzez poznanie tradycji rodzinnych związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia, m.in. przyśpiewek, piosenek i przypowieści. W ramach tej tematyki przeprowadzone zostały również zajęcia rękodzieła ludowego. Uczniowie wykonywali prace świąteczne z włóczki, cekinów i bibuły. Prace uczniowie przekazali na szkolny konkurs plastyczny.

Wiele zainteresowania wzbudziły zajęcia dotyczące znajomości wiedzy o teatrze. Temat ten był omawiany podczas warsztatów teatralnych w Teatrze Sztuk w Jaworznie. Jedną z form muzycznych jest gra na instrumentach. Uczniowie uczyli się grać na instrumentach perkusyjnych oraz doskonalili grę na flecie prostym.

W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi odbyło się również spotkanie z przedstawicielami górniczej braci. Tatusiowie uczniów opowiedzieli dzieciom o tradycjach górniczych naszego regionu i pracy górnika. Pogadanka wzbogacona była o pokaz narzędzi górniczych, strój oraz prezentację multimedialną.

Śladami pracy górnika - taki temat nosiły zajęcia, które odbyły się pod ziemią. Przemierzając kopalniane korytarze Kopalni Soli w Bochni uczniowie poznali historię wydobycia soli a o trudach górniczego fachu opowiada im pani przewodnik. Uczniowie poznali dawne narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w spotkaniu ze Św. Mikołajem uczestniczyli w zajęciach teatralnych, plastycznych i rekreacyjnych. Dostępna w bocheńskiej kopalni Podziemna Ekspozycja Multimedialna sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczęła się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii.

Z wielkim zaangażowaniem uczniowie uczestniczyli również w warsztatach z cyklu „Spotkania z kulturą ludową” w Muzeum Miasta Jaworzna. „Zabawki ludowe między regionami”. Zajęcia dały uczniom wiele powodów do radości podczas malowania i ozdabiania drewnianych ptaszków. Ponadto uczniowie mogli pobawić się dawnymi zabawkami w specjalnie zaaranżowanym miejscu i poznać znaczenie zabawek w kulturze ludowej. Wszystkie prace wykonane podczas tych zajęć były wyeksponowane w galerii Lajkonika.

Uczniowie wzięli udział w popołudniowej imprezie regionalnej w Klubie Relax pod hasłem "Smaki Jaworzna" oraz niedzielnej imprezie lokalnej "Popołudnie z rodziną". Natomiast w słoneczną wrześniową sobotę zespół Lajkonik zaprezentował się na rynku w Jaworznie w uroczystości dedykowanej Seniorom pt. „Jaworznianie Seniorom”. Zespół wystąpił również w popołudniowym szkolnym koncercie noworocznym pt. "Z wysokiego nieba śpiewajmy Maleńkiemu". W koncercie tym wziął również udział śląski zespół ludowy Laryszoki z Mysłowic. Po występie dzieci zaproszone zostały na słodki poczęstunek, a na koniec wraz z opiekunami każdy dostał pamiątkowy upominek od Lajkonika.

Uczniowie systematycznie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach koła folklorystycznego.

• Powiększ zdjęcie Jaworznickie smaki - występ w Klubie Relax

Jaworznickie smaki - występ w Klubie Relax

• Powiększ zdjęcie Malujemy drewniane ptaszki w Muzeum Jaworzna

Malujemy drewniane ptaszki w Muzeum Jaworzna