5 lutego 2016

W tym roku szkolnym po raz drugi podjęliśmy współpracę z międzynarodową organizacją studencką AIESEC w ramach programu KidSpeak. Celem udziału w programie było wzbudzenie zainteresowania światem, zachęcenie uczniów do dalszej nauki języków obcych oraz budowanie tolerancji międzykulturowej.

W dniach 25 - 29.01.2016 gościliśmy w naszej szkole Paulę, która przedstawiając nam swój rodzimy kraj, zabrała nas w wyjątkową podróż do Kostaryki, leżącej w Ameryce Środkowej. W trakcie podróży widzieliśmy mnóstwo kolorowych pejzaży, dzikich zwierząt  zamieszkujących kostarykańskie lasy tropikalne, wody Oceanu Spokojnego czy Morza Karaibskiego.

Paula przybliżyła nam kulturę swojego kraju w różnych aspektach. Poznaliśmy położenie geograficzne, parki narodowe, zwyczaje, tradycje, język, taniec czy muzykę Kostaryki.  Odkrywaliśmy  wspólnie w tej podróży podobieństwa i różnice między Polską a Kostaryką.

Zajęcia prowadzone w formie warsztatów interaktywnych, gier i zabaw  bardzo podobały się dzieciom. Była to doskonała okazja, aby zastosować wiedzę szkolną w praktyce, by swobodnie rozmawiać po angielsku, by zadawać pytania.

Był to tydzień pełen wrażeń, ale przede wszystkim nauki w zupełnie innej formie. Zabawy i gry językowe, których nauczyła nas Paula, do dziś rozbrzmiewają na korytarzach szkolnych, budząc entuzjazm i miłe wspomnienia. Nasi uczniowie na długo zapamiętają wspaniałe zdjęcia przedstawiające faunę i florę Kostaryki, a nauka podstawowych zwrotów i słów w języku hiszpańskim  może będzie początkiem nauki nowego języka obcego.

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wykazali się otwartością i życzliwością wobec gościa z dalekiego kraju i przekonali się, że warto uczyć się języka angielskiego, aby móc porozumiewać się z innymi i podróżować do najdalszych zakątków świata, ponieważ podróże są piękne i kształcą.

Renata Kudzia
Barbara Mruk
Anna Ochyl

W ostatni dzień wizyty Paula napisała do nas kilka ciepłych słów. Oto ich tłumaczenie:

Jaworzno, styczeń 2016

Ta szkoła pozostawiła mi wiele dobrych wspomnień i doświadczeń. Od samego początku nauczyciele byli dla mnie mili, życzliwi, zawsze uśmiechnięci.

Na początku byłam trochę zdenerwowana, ale dzieci okazując mi swoje zainteresowanie, uśmiech i zachwyt  dodały mi wiele odwagi  i poczułam się niesamowicie szczęśliwa, że mogłam pokazać im małą część Kostaryki.

Dzieci były cudowne! Zadając wiele pytań, okazując swoją energię, sympatię, wielką radość przekonały mnie, że byłabym szczęśliwa, gdybym mogła tu wrócić i spędzić z nimi znów cudowne chwile.

Każdy tutaj dał mi coś od siebie. Pozwoliliście mi poczuć się, jak u siebie w domu. Dziękuję Wam za to niezwykłe doświadczenie, za ten wspaniały tydzień pobytu. Nauczyliście mnie wiele w tak krótkim czasie.

Do zobaczenia SP16

Paula Hernandez Gochez