Rok szkolny 2014/2015

13 października 2014

W ramach współpracy, w dniach 06 – 10.10.2014 r. w naszej szkole gościliśmy na zajęciach języka angielskiego dwóch studentów – Camilo z Kolumbii i Narka z Armenii. Na co dzień są oni studentami kierunków handlu zagranicznego i stosunków międzynarodowych w swoich krajach.

W ramach programu Global Citizen School prowadzili oni warsztaty w języku angielskim. Przez pięć dni we współpracy z nauczycielami języka angielskiego, Camilo i Narek byli naszymi nauczycielami i opowiadali o sobie, swoich krajach, kulturze, tradycjach. Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy prezentację Camilo, w której pokazał nam zdjęcia pięknych miejsc w Kolumbii oraz film z nagraniem salsy wykonywanej przez mistrzów. Z prezentacji Narka dowiedzieliśmy się, że Armenia była pierwszym krajem, które przyjęło chrześcijaństwo i tam zbudowano pierwszy kościół. Wraz z nimi rozmawialiśmy również na temat zdrowego stylu życia. Poszerzaliśmy swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania się, sportu, dbania o higienę osobistą. Uczestniczyliśmy w grach i zabawach językowych, śpiewaliśmy, tańczyliśmy, rysowaliśmy, słuchaliśmy i oglądaliśmy ciekawe prezentacje, robiliśmy zdjęcia z naszymi gośćmi. Każda klasa w naszej szkole miała okazję spotkać się z przynajmniej jednym gościem. Było mnóstwo emocji i pozytywnych wrażeń. Było fantastycznie.

Uczniowie każdej klasy starali się porozumiewać z naszymi studentami w języku angielskim. Ich postawa na zajęciach, zaangażowanie, otwartość sprawiły, że zajęcia były ciekawe i absorbujące dla wszystkich obecnych. Z pewnością dla każdego z uczniów, wizyta Camilo i Narka w naszej szkole, była nie tylko lekcjąmocno motywująca do dalszej nauki języka angielskiego, lekcją o przełamywaniu barier językowych, ale również lekcją o podróżach, wrażliwości kulturowej, tolerancji i zdrowym stylu życia. Dzięki tej wizycie cała społeczność szkolna wzbogaciła się o nowe, bardzo pozytywne doświadczenia.

Renata Kudzia
Barbara Mruk

W ostatni dzień wizyty Camilo i Narek napisali do nas kilka ciepłych zdań. Oto ich tłumaczenie:

Droga Szkoło!

Mój tydzień w Jaworznie z Wami wszystkimi: uczniami, nauczycielami, pracownikami szkoły, z rodziną goszczącą, z każdym z Was był niezwykły. Wszyscy byliście mili i życzliwi. Wspaniali.
Jestem szczęśliwy w waszym mieście. Wasze centrum miasta jest  piękne, mieszkańcy bardzo mili. Nie wiem jak mam to opisać, ponieważ jest to jeden z najlepszych tygodni w moim życiu.
Mam nadzieję, że szybko Was zobaczę, może tu w Polsce, a może kiedy odwiedzicie mój kraj Kolumbię.
Cieszcie się z życia, zawsze ze zdrowego stylu życia.

Camilo Lopez,

Pozdrowienia,
Do zobaczenia wkrótce.

Drodzy uczniowie i nauczyciele!

Szkoła Podstawowa nr 16 w Jaworznie jest  niezwykła.  Nauczyciele i uczniowie byli bardzo gościnni i mili.
Drodzy uczniowie, jesteście  bardzo mądrzy, a ja jestem szczęśliwy, że byliście moimi uczniami.
Życzę Wam wszystkiego dobrego.
Mam nadzieję, że zobaczymy się w Armenii.

Narek Chobanyan